Борис Роканов отлетя да скандализира ангелите

Лошите новини превзеха сферата на изкуството. На 17 март към хòра на ангелите (или дяволите) се присъедини и 59-годишният Борис Роканов – поет и художник. Той беше от типа авангардни автори – в смисъл на вечно провокативни, търсещи скандала, експериментиращи с езика, стихосложението и посланията в творчеството си. Многократно съм падала под прицела на неговата нецензурна стихия във фейсбук. Но той беше незаобиколима личност. Човек можеше да му се разсърди, но едновременно с това да признае, че често е прав в оценките си. Писала съм рецензии за неговото творчество, приносът му за обновяване на поетическия език е безспорен. Поезията на Борис Роканов беше белязана от знака на енигматичността – една сложност, тайнственост, поетическа ерудиция, кодираност, които предизвикват объркване, провокиране на читателското съзнание, на моменти дори го скандализират. Всяка негова страст, първична или възвишена, намираше своята жертва – или я отблъскваше, или я пристрастяваше. Типично по метода на черната дупка, която всмуква материята, но остава аурата на любовта. Борис Роканов принадлежеше към едно поколение, на което беше чужда автоцензурата. Дебютирайки в края на 80-те години, той показа, че не признава норми и авторитети както в обществото, така и в поезията. Такава политика на несъгласие беше негов щемпел и до края...

Ето една съвсем кратка негова творба:

Борис Роканов

Стихотворение за невероятните мулатки при Шатле 

Облаците дишат, после плачат, после цялото небе се смее 

За Борис Роканов:

Той е роден на 12 ноември 1961 г. в Кюстендил, но много години живееше в Пловдив. Женен, с четири деца. Издал е 6 стихосбирки, 2 книги за деца, две литературни анкети, един роман и антологията „Стихи четка, един проект на Борис Роканов” (1997). Неговата поезия е издавана в Италия, Германия, Унгария, Франция, Сърбия.

Участва в сборника на английски език „Поети на свободата”. Автор е на 18 самостоятелни изложби живопис в София, Пловдив, Варна и Бургас. Пишеше и пиеси. Носител е на наградите „Южна пролет” (1990), „Иван Николов” (2000), номиниран за наградата „Хеликон”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура