Борисов: Крачка назад, за да тръгне България напред

Снимка: Пламен Стоименов

Контактна група с Плевнелиев и Паси ще води преговорите

Основният въпрос е кой е с Путин и кой е против него. Лидерите да се отдръпнем, призова лидерът на ГЕРБ

Асен Василев знае какъв обран бостан е оставил

Крачка назад да направят лидерите на политически партии, за да тръгне България напред, настоя в първата си изява след изборите лидерът на партията победител ГЕРБ Бойко Борисов.

“Изборите показаха, че народът на никого не даде самостоятелно право да управлява. Народът каза: “Стига сте враждували, намерете начин, защото всички избиратели страдат еднакво”, заяви Борисов.

Той призова лидерите да се отдръпнат назад и каза, че е готов да не бъде премиер или министър в евентуално правителство. “Да се опитаме да успокоим ситуацията. Готов съм на всякакви отстъпки и компромиси”, посочи лидерът на ГЕРБ.

Той обяви, че “близо 80% от хората казаха пред социологическите агенции, че искат правителство”. Изтъкна и, че ако се отиде на нови избори, ще се похарчат още 100 милиона лв., а резултатите след тях ще са сходни със сегашните.

“Ранното ми пенсиониране се оказа неправилно. Не може да те побеждавам на избори и то с такъв резултат - във всички областни градове с изключение на тези на ДПС и те да искат да те пенсионират”, каза още Борисов и обяви приоритетите, по които ще търси консенсус.

Предложенията

“Моите предложения са няколко. От сутринта спорим. Кое е най-важното в момента в България. Първо, важното и за света - кой е с Путин и кой е срещу него. Или както по време на избори се говореше за евроатлантизма. Нека това е първата тема, по която ясно да си заявим позициите. Ние нашата позиция сме я заявили ясно. Ако искаме да тласкаме държавата към нови избори, това е идеално за Путин. 67% от българския народ са проевроатлантическите партии. Като сложим и БСП, стават 77%, защото не мога да приема, че Вигенин не е евроатлантик”, каза лидерът на ГЕРБ.

“Втората тема е инфлация, цени, финанси, енергетика, икономика. Колко ужасно е това, което ни завеща правителството на “Промяната”. Вчера пак поискаха 200 млн. дълг. Дадоха им 100 на 4% лихва. Държавата изглежда отвратително и за международните пазари, и за вътрешния пазар. Няма пари в хазната. Това може да се реши с редовно стабилно правителство. Как. Заявяваме твърда политическа позиция, че влизаме в еврозоната, пазарите веднага ще се успокоят, лихвите ще паднат и ще можем да запушим дупките в хазната”, уточни Борисов.

“Идва зима, социалните помощи чукат на вратата. Не може да оставиш хората без огрев, без ток, а пазарът ти дава 100 млн. лв. Асен Василев знае какъв обран бостан е оставил”, добави той.

За контактната група

Ще предложим контактна група, преговарящи екипи. Ще поканим хора по антипутиновата тема. Ще поканим Плевнелиев, Соломон Паси и други и те да проведат кръга от преговори”, разкри Борисов.

Той обеща, че е готов да подкрепи предложенията на партиите в социалната сфера. “И аз обичам пенсионерите. Да сложат тяхната програма, ще я подкрепим. “Да, България” говорят за съдебна реформа. Ние имаме нашата програма, нека те сложат тяхната, да кажат това, това и това и ще я подкрепим”, увери лидерът на ГЕРБ.

Според Борисов, когато преговорните екипи се върнели с общи точки, тогава щяло да се вкара за гласуване правителство и “всяка партия да си носи отговорност”.

За компромисите

“Нека всички си помислят как ще изглеждат нещата след 2-3 месеца, войната се вихри със страшна сила и зимата няма да е толкова топличко, както сега. Готов съм да направя всякакви компромиси. Оставям колегите да решат кого обичат повече - себе си ли, Путин ли или българския народ”, заяви Борисов.

Той обясни и защо не би желал да е в ролята на съпредседателя на ДБ Христо Иванов. “Не искам да съм в ролята на Христо Иванов - първо да клеча пред Радев, после да искам да ни събира. Ако не се съберем, си остава служебното правителство на Радев”, обяви Борисов и добави: “Не искам да съм депутат, не искам да съм премиер или министър. Моята морална победа е ГЕРБ да бъде първа политическа сила.”

На въпрос кой ще бъде предложен за премиер и кои ще са министри Борисов отговори, че това ще се решава след преговорите.
“Практиката за контактните групи не е измислена от мен, така се преодоля кризата през 90-те години. Когато по теми се подпишат споразумения, всяка една партия трябва да си държи на думата”, каза още лидерът на ГЕРБ.

“Нямаме никакви претенции. Рашков не може да е вътрешен министър. Народът не го избра”, каза още бившият премиер.
По думите му имало решения, които да помогнат на страната, но трябва да има стабилно правителство. Хората очаквали да има диалогичност, единение и компромиси. “За да не се срещаме, ще пратя по-кротките хора, само жени, Катя Захариева. Не може да се държим като хулигани. Като заговорят за корупция... представяте ли си нашият шеф на данъчните да е разследван за такива измами”, попита Борисов.

Росен Плевнелиев, пред “Труд News”: Започваме преговорите след старта на парламента

Съставът на контактната група остава отворен за предложения от другите проевропейски и евроатлантически партии. Това написа в изявление до медиите, изпратено до “Труд News”, Росен Плевнелиев. Той благодари за оказаното доверие и поясни, че “контактната група ще започне своята работа след сформиране на редовното 48-мо Народно Събрание, като ще заседава и ще дава пресконференции за постигнатите резултати единствено в сградата на Народното събрание. Няма да се посещават партийни централи и да се провеждат срещи на други места, а само пред очите на българските граждани и медиите, защото ще се работи за доверие и прозрачност. Контактната група ще проведе срещи с всички проевропейски и демократични сили за търсене на съгласие по принципи и при-оритети, на които да стъпи едно бъдещо правителство за преодоляване на кризите и стабилизиране на държавата. Целта е да се промени подходът, да се възстанови диалогът, да се работи за доверие, да се търси обединение около базисни принципи, национални приоритети и работещи решения," пише още в изявлението.

Поставен е рекорд за най-малко гласували

39,4% е избирателната активност

39,4% е избирателната активност на предсрочните парламентарни избори, съобщиха от ЦИК. За сравнение, на предишния парламентарен вот, през ноември, избирателната активност бе 40,23%. Тогава социолозите обявиха, че е рекордно ниска.

Очевидно, че вотът от 2 октомври е счупил този рекорд. Гласувате български граждани са 2 601 696, а в избирателните списъци на ГРАО има 6 602 990 гласоподаватели.

Това са парламентарните избори с най-ниска активност от 1989 г. насам.

Проф. Антоанета Христова, пред “Труд News”: От реакцията на останалите партии ще проличи дали са на нивото на Борисов

Отговорността, която има първата политическа сила, се носи в пълното си измерение в лицето на Борисов. На фона на много агресивната и негативна кампания, в която политическа партия ГЕРБ най-малко нарушаваше добрия тон, изглежда, че Борисов много волево, силно и много национално-отговорно подава ръка, а именно - през зимните месеци държавата да има редовно правителство и работещ парламент. Българите в момента се нуждаят от лечение от тази омраза, от лечение на начертаните разделителни линии, поставените барикади. Това лечение става само през подобни технологии. Използването на посредници обикновено е характеристика на добрата медиация за справяне с конфликти. Посредникът, когато е добре избран, когато е приет от всички страни и към него има доверие, се получава добра възможност да се минимизират травмите и обидите и да се тръгне към ефективни решения. Така че, избраната формула с посредници аз я одобрявам и не мога да не призная позитивния тон и протегнатата ръка със съответните приоритети. Приоритетът Украйна може не всички да го считат като първи, но той е геополитически значим от гледна точка на нашата икономика и финанси. Вторият приоритет - справянето с икономическата и финансовата криза е това, което засяга всички българи. Двата приоритета са взаимосвързани и формулировката им също е добра. Очакваме да видим как ще реагират другите политически формации. В момента Борисов лидира процеса и от реакцията на останалите политически партии ще проличи дали са на нивото на Борисов. Ако не приемат протегнатата ръка, ако останат и продължат да се давят в омразата и в измислените мантри “корупция” и “Гешев”, като виждаме, че нито една от тях не довежда до структурно решение, което да реформира съответната сфера, то и самите политически лидери ще загубят, ако не намалят децибелите.

В момента наблюдаваме един много интересен процес, в който всички се проектират.

Рано е да се каже дали тази стъпка ще има успех, но видяхме и реакциите на избързалите политически лидери, които показват изключителна слабост и неспособност да надскочат собствената си локва. В момента в който получиха стълбичка, трябва да надмогнат комплекса си, че Борисов лидира и че Борисов я подава. Ако успеят да направят този простичък акт, въпреки че от психологическа гледна точка е много труден акт, струва ми се, че България може да има добра перспектива. Но ако не могат, отиваме към изключително задълбочаване на кризата и моята убеденост е, че отговорността ще бъде на тези партии, които ще откажат протегнатата ръка.

Макроикономистът Аркади Шарков, пред “Труд News”: Политиците да не забравят, че на вратата „тропат“ стагфлация и рецесия

Резултатите от изборите не показаха радикални промени в настроенията на българския народ по отношение пътя за развитие на България. Тук основният въпрос касае времевия хоризонт, с който политиците разполагат, за да формират различни по форма коалиции или възможности за интеракция в рамките на 48-ото Народно събрание. Разбира се, има ощетени, но също така и наградени: по време на кризи простите решения на сложни проблеми обикновено събират подкрепа. Това, разбира се, е докато не се наложи да бъдат приложени на практика, когато реално проличават де-фектите и липсата на реален властови и експертен капацитет.

Връщайки се към потенциала за сформиране на редовно правителство в рамките на това Народно събрание - макар и от една страна да има ясно и ярко очертано мнозинство в посока евроатлантическата позиция на страната, то от друга, във вътрешнополитически аспект има тънки червени линии, които някои партии не желаят да прекрачат. В крайна сметка от това зависи устойчивостта на България в административен и финансов аспект с оглед идващите студени зимни инфлационни месеци. Политическите партии не трябва да забравят и това, че на вратата “тропат” стагфлация и рецесия, чийто основен ефект ще бъде да “овълчи” българския народ.

Обективно погледнато, такава временна и привидна устойчивост може да създадат т. нар. “партии на статуквото” в лицето на ГЕРБ, БСП и ДПС. Формации, които имат дългогодишен опит в управлението на държавата, както и административен капацитет, с който да излъчат и вторично ниво на власт. Евентуалната подкрепа от новосъздадени структури като “Български възход” също може да спомогнат за това колосът, който се изгражда, да не остане на глинени крака.

Колкото и политиците да се отричат публично един от друг, едно е ясно - тежките времена, които предстоят, ще изискват тежки компромиси - такива, които могат да бъдат направени в името на здравия фундамент по време на земетресение. Колкото до новите удвоени лъжемесии -“Каквото е било, пак ще бъде, и каквото се е правило, пак ще се прави - няма нищо ново под слънцето”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения