Ботас измъкна първата победа от сезона във Формула 1

Валтери Ботас е най-доволният от закъснелия старт на сезона във Формула 1. Пилотът на „Мерцедес“ отмъкна победата в първия старт в Австрия като направи перфектни карания във важните моменти – квалификацията и състезанието. Преди това съотборникът му Люис Хамилтън бе най-бърз в свободните тренировки, но 14 хилядни от секундата не стигнаха на шампиона на поулпозишън. А наказание с три места назад на старта му го вкара в битка с останалите коли, докато финландецът нямаше кой знае какви проблеми да заведе колоната до финала, въпреки че на два пъти крехкият му аванс на върха бе стопен „служебно“ от различни инциденти.

Напрежението беше голямо, най-вече, когато се стигна до кола за сигурност – заяви финландецът. - И най-малката грешка можеше да ми струва победата, но успях да контролирам състезанието.“

Не такова беше положението с колите зад него. Хамилтън с агресивно каране се добра до второто място, но впоследствие го загуби заради наказание от две места след прекалено твърдо влизане в дуел с Александър Албон („Ред Бул“). Така шампионът остана извън подиума, а на него се качиха Шарл Льоклер („Ферари“) и Ландо Норис, който върна „Макларън“ в топ 3 една за втори път след 2014-а. Двата най-титулувани тима във Формула 1 имат кола сред първите три за първи път от 2012-а.

Себастиан Фетел пък получи нов удар от Карлос Сайнц, който догодина ще заеме мястото му във „Ферари“. Испанецът удари четирикратния световен шампион и го прати на опашката преди едно от излизанията на колата за сигурност. Впоследствие германецът все пак се добра до десетото място и записа една точка.

И толкова не остана за Макс Верстапен („Ред Бул“), който се движеше втори до 11-ата обиколка след силен старт и яростен отпор срещу домогванията на Хамилтън. Но колата му внезапно угасна заради електрически проблем и холандецът отпадна.