Брашното и хлябът без ДДС за една година (обзор)

Хлябът и брашното ще бъдат с нулева ставка на ДДС до 1 юли 2023 г.

Парламентът отхвърли предложението за вдигане на акцизите за цигарите

Временно намалиха налозите за парното и природния газ

Виното и бирата с 20% ДДС

Хлябът и брашното ще бъдат с нулева ставка на ДДС за срок от една година - до 1 юли 2023 г. Това реши окончателно парламентът с актуализацията на бюджета. Депутатите разписаха и точно за какъв хляб и за какво брашно ще важи нулевата ставка.

“Хляб” е продукт, който се получава от изпичането на тесто, получено от смесване на пшенично брашно или друга зърнена култура, самостоятелно или в комбинация, и вода, със или без добавяне на сол, втасало с помощта на хлебна мая или закваска, и технологични добавки”, гласи приетият от парламента текст. Така нулевата ставка може да се окаже, че важи и за питки за бургери, франзели, козунаци и други тестени изделия, които втасват с мая или закваска.

“Брашно” е продукт, който се получава от смилане на хлебна пшеница и е годен за производството на хляб, решиха още депутатите. Така нулевата ставка ще важи само за пшенично брашно, но не и за направено от други зърнени култури. Предложението за нулева ставка за брашното беше направено от депутати от ИТН и събра необходимия брой гласове при прегласуване на текста. След гласуването обаче Антоанета Цонева от ДБ обясни от трибуната в парламента, че се е объркала - била е против, но при гласуването е натиснала “за”. Правилникът на парламента обаче не дава възможност за трето прегласуване и след като даде 15 минути почивка, за да се консултира с юристи, зам.-председателят на парламента Мирослав Иванов обяви, че меродавна е волята, изразена по време на гласуването и не позволи правилникът да бъде нарушен с трето гласуване.

Въвеждането на нулева ставка на ДДС и за брашното е добро решение за малките производители на хляб, които не са регистрирани по ДДС. Причината за това е, че сега и те ще получат облекчение, а не само големите производители, които са регистрирани по ДДС и могат да ползват данъчен кредит за платения за брашното данък.

Останалите предложения на опозицията за по-ниски ставки на ДДС за определени стоки и услуги не бяха подкрепени от парламента. От ИНТ искаха намалената ставка от 9% да важи и за плодове, зеленчуци и олио. Депутати от ГЕРБ-СДС пък настояваха за ДДС да бъде 9% за живи животни, плодове и зеленчуци, както и да се запази намалената ставка на данъка за виното и бирата в заведенията, така както е записано в действащия досега бюджет - до края на 2022 г. Десислава Танева от ГЕРБ-СДС обясни, че 85% от площите с плодове и зеленчуци в страната се обработват от регистрирани по ДДС производители и с намаление на ставката ще има повече пари за заплати, което ще извади на светло заетите в сектора. Всички тези предложения обаче бяха отхвърлени и ДДС за виното и бирата в заведенията се връща от действащите в момента 9% на 20%, както беше предложено от Министерски съвет.

Парламентът обаче отхвърли предложението на правителството за увеличение на акциза за цигарите. Така поне до края на годината налозите за тютюневите изделия ще бъдат без промяна.

ДДС за парното и природния газ от 1 юли да бъде намален на 9%, решиха депутатите. Изцяло се отменя акцизът за втечнения нефтен газ (LPG), природния газ и електроенергията от ВЕИ-та. Намалената ставка на ДДС ще важи една година, а нулевата ставка на акцизите ще важи до средата на 2025 г., реши парламентът.

Ще бъдат с 40% нормативно признати разходи

Намалиха данъците за адвокатите

Разграничават свободните професии

По-малко данъци ще плащат адвокатите. Нормативно признатите разходи за адвокатите да бъдат увеличени от сегашните 25% на 40%, реши парламентът при гласуването на актуализацията на бюджета.

Предложения да бъдат увеличени нормативно признатите разходи, с които адвокатите могат да намаляват доходите си преди да платят данъци, бяха направени от депутати от ИТН и “Възраждане”. Бюджетната комисия към парламента не беше подкрепила предложенията. Но при гласуване на текстовете в пленарна зала предложението получи подкрепа от страна на депутатите. В резултат хората със свободна професия, както и досега, ще могат да намаляват доходите си с 25% нормативно признати разходи, с изключение на адвокатите, които ще могат да намаляват доходите си с 40 на сто. Същият е размерът на нормативно признатите разходи за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство, за авторски и лицензионни възнаграждения, както и за доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси