Брижит Макрон - Просто Брижит

В петък френският президент Еманюел Макрон пристига у нас на кратка визита. Той ще бъде придружен от съпругата си Брижит, която успя да привлече вниманието не само на френската, но и на световната преса далеч преди избирането му за най-младия държавен глава на Франция. Поради ред причини.

“Когато и да чуя някой да казва първа дама, ми идва се обърна и да му кажа: “Извинете, но на кого говорите?” За себе си не съм нито първа, нито последна дама! Аз съм просто Брижит Макрон”. Така коментира пред сп. “Ел” съпругата на френския президент споровете около придобиването й на официален статут на първа дама на републиката в първото си интервю за пресата, откакто Еманюел Макрон оглави страната. Поводът за коментара й бе онлайн-петиция, която събра над 315 000 подписа срещу придобиването на подобен статут, който според критиците й щял да ощети френските данъкоплатци. Иначе самата тя обяви в интервюто, че в Елисейския дворец ще се посвети на проблемите в образованието и на хората в неравностойно положение.

За мнозина разликата във възрастта между Еманюел (39 г.) и Брижит Макрон (64 г.) е стряскаща, въпреки че и президентът на САЩ Доналд Тръмп е по-възрастен с 24 г. от съпругата си Мелания. Защитници на Брижит сочат и към Мик Джагър, чиято приятелка е 43 г. по-млада, а дори му роди дете миналата година. Но френски комици и политически противници на семейство Макрон са безпощадни и се шегуват в ефир, че Брижит е “първа баба на републиката” и “остаряла кукла Барби”. Е, някои после се извиняват, а самата тя посреща всичко това с огромно търпение и стиснати зъби. Може би се притеснява и от т.нар. Елисейско проклятие, за което се смята, че тегне върху първите дами на Франция. Преди 10 години Сесилия Саркози изкара само няколко месеца на “поста”, преди да бъде заменена от Карла Бруни. Тя пък се оплакваше на наследничката си Валери Трирвильор колко била нещастна в Елисейския дворец заради огромния медиен натиск. Самата Трирвильор - приятелка на президента Франсоа Оланд, била недоволна от високомерните съветници, докато и тя на свой ред не бе сменена, макар и полуофициално, от актрисата Жули Гайе.

Според запознати, ако някой може да сложи край на “проклятието”, това е именно Брижит Макрон, която бе сочена за важна движеща сила зад успешната кампания на съпруга си.

Тя е родена на 13 април 1953 г. като Брижит Мари-Клод Троньо в Амиен, Северна Франция, и е най-малкото от шест деца в семейството.

През 80-те години преподава в Страсбург, но след това започва работа в йезуитски колеж в Амиен. Вероятно причината да се върне в родния си град е неуспешната й кандидатура за общински съветник на Трухтершайм през 1989 г., който се намира край Страсбург. Това е единственият й опит да влезе в политиката.

В Амиен тя преподава на бъдещия си съпруг Еманюел, с когото се запознават още когато той е на 15 г. По-това време тя отдавна е омъжена за банкера Андре-Луи Озиер, с когото отдавна имат 3 деца - Себастиен (42 г.), Лоранс (40 г.) и Тифани (32 г.).

Но искрата между учителката по литература и драма и младия ученик пламва, и както той признава, никога не го напуска. Родителите му разбират за увлечението и го “заточват” в Париж, където завършва гимназия. Според биографа на Макрон Ане Фулда бащата и майката на младежа смятали, че той харесва съученичката си Лоранс Озиер. Но били доста изненадани, когато разбрали, че става въпрос за нейната майка.

Въпреки заминаването си Макрон продължава да води дълги телефонни разговори с бившата си преподавателка, с която се сближили, докато писали заедно пиеса за училище. “Стъпка по-стъпка, с невероятно упорство, той сломи съпротивата ми”, признава Брижит впоследствие. През 2006 г. тя напуска Андре-Луи, за да се омъжи година по-късно за вече възмъжалия и натрупал опит като инвестиционен банкер Еманюел. Скоро след това той влиза в политиката, а самата Брижит загърбва учителското призвание през 2014 г., когато той става министър на икономиката, за да се превърне в доверен съветник на съпруга си, включително по време на усилията му да бъде избран за президент. Бившата съученичка Лоранс и сестра й - адвокатката Тифани Озиер, също вземат дейно участие в кампанията на доведения си баща.

Наследница на шоколадова династия

Учителка по френски, латински и литература, а също и класна ръководителка в средно училище - като цяло това е професионалният път, изминат от Брижит Макрон. На практика обаче бившата г-ца Троньо е наследница на основана през 1872 г. и предавана през няколко поколения шоколадова фабрика, носеща името на семейството й. Днес тя се ръководи от племенника на Брижит - Жан-Александър Троньо. По-данни на френския в. “Експрес” фамилията е добре позната в Амиен и в цяла Северна Франция, а печалбата на “Жан Троньо”, както се казва днес империята за сладкиши, не пада под няколко милиона евро годишно.

ЗА НЕЯ

Без Брижит нямаше да съм себе си

Без нея, аз нямаше да съм себе си. Не сме класическо семейство, това е неоспоримо. Но имаме ли по-малко любов вкъщи? Не смятам така. Може би дори повече от традиционните семейства. Ако бях 20 години по-възрастен от съпругата си, никой нямаше да поставя под въпрос дали връзката ни е легитимна.

Еманюел Макрон, президент на Франция

В отлична форма е

Вие сте в толкова добра форма. Тя е в отлична форма (към Еманюел Макрон – б.р.). Красива е.

Доналд Тръмп, президент на САЩ

Икона на неостаряващия стил

Брижит Макрон е икона на неостаряващия стил. Ако имам крака като нейните на тази възраст, и аз щях да ги показвам. Изглежда фантастично, но повече женственост и по-мек стил ще я направят по-достъпна. Правилният стил е от изключителна важност за първа дама, но трябва да отразява и естественият й стил. Понякога изглежда ужасяващо в мощните сака с подплънки на раменете. Колкото повече рокли, толкова по-добре.

Изабел Спеърман, съветник и стилист на Дейвид Камерън

Референдум да реши статута й

Не можем търпеливо да одобрим инициатива за предоставяне на специфичен статут на съпругата на президента Макрон. Брижит Макрон вече има екип от двама-трима съветници, две секретарки и 2-ма охранители. Това е достатъчно. Ако трябва да си зададем въпроса за първа дама, то на него трябва да бъде отговорено с референдум, а не просто от един човек. Особено в момент, в който на депутатите се забранява да наемат роднини на работа.

Тиери Пол Валет,

автор на петиция срещу статута на първа дама за г-жа Макрон

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети