Броколите потискат щитовидната жлеза

И в храненето важи поговорката: “Прекаленият светец и богу не е драг“.

Вместо смлени фибри - 500 г плодове и зеленчуци на ден

Правилното хранене може да навреди

Все повече хора се интересуват от здравословно хранене и търсят в магазините продукти, добили славата на полезни. Не винаги обаче тези храни са подходящи за всички, а и прекаляването с тях може да навреди на организма.

Трици

В триците има много полезни елементи – магнезий, калий, селен, желязо, различни витамини (E, B1, B2, B6 и PP), но основното са фибрите. Те засищат за нула време и подобряват храносмилането. Но най-важното е да изберете правилните трици.

Те са два вида: на прах и гранулирани. Първият е по-добрият вариант, тъй като по време на производството към пресованите трици могат да се добавят подобрители на вкуса, брашно, хранителни добавки, захар или сол. 

Каквито и смлени фибри да изберете, не забравяйте, че това не е храна. Те могат да бъдат добавка към храната, когато не е възможно да се ядат поне 500 грама различни зеленчуци през деня. Ако в диетата ви има достатъчно зеленчуци и плодове, не е необходимо да използвате трици, те няма да донесат допълнителни ползи.

Важно е триците да са добре смлени, да не съдържат груби частици, които надраскват лигавицата на храносмилателния тракт. Препоръчителната дневна норма е 1 супена лъжица, максимално допустимите количества са 3 до 4 супени лъжици.

Оризовки

Оризовите питки могат да бъдат алтернатива на обикновения хляб, те са особено удобни за туризъм: леки, съхраняват се дълго време, насищат добре поради калоричното си съдържание (315 ккал на 100 г) и диетични фибри.

Оризовките могат да се използват в безглутенова диета за пациенти с цьолиакия (заболяване на стомашно-чревния тракт). Но при прекомерна употреба те могат да провокират метеоризъм и запек, така че е важно да пиете повече течности, когато ги ядете.

Зеле и роднини

Колкото и здравословни да изглеждат броколите, за съжаление те влияят на щитовидната жлеза, защото като всички кръстоцветни зеленчуци, каквото е зелето, съдържат вещество, което потиска нормалното функциониране на щитовидната жлеза и води до гуша.

Освен това броколите съдържат тиоцианати. Това съединение е много опасно, защото води до хипотиреоидизъм, който причинява наддаване на тегло, косопад и бърза умора. Всичко това може да се случи, ако се превиши сериозно допустимата норма.

Има и проучване, което потвърждава, че хората, които приемат лекарства за разреждане на кръвта, трябва да внимават с броколите. Работата е там, че зеленчукът съдържа много витамин К, който може да повлияе на ефективността на лекарствата.

Лекари препоръчват да изключите зелето от менюто си, ако стомашно-чревният ви тракт е нарушен, имате заболявания на щитовидната жлеза, обостряне или възпаление на язва. При хора с нарушена функция на панкреаса и ензимен дефицит прясното зеле ще предизвика силни газове, дискомфорт и болка в червата.

Растително мляко

Растителните млека също предизвикват алергии.

Млякото на растителна основа не съдържа лактоза, за непоносимостта към която се говори много напоследък. Освен това е по-малко мазно, съдържа витамини (С и Е) и растителни естрогени, които намаляват съдържанието на "лошия" холестерол в кръвта, а с това и риска от сърдечно-съдови заболявания. Но нещата не са толкова „розови“. Млякото на растителна основа много често се категоризира като подсладена десертна напитка. Ето защо, когато купувате този продукт, е важно да гледате състава, особено количеството въглехидрати. Ако те са 3-4 г на 100 мл напитка, това е нормално. Но ако видите 8-12 г въглехидрати на 100 мл, това е почти същото като в сладките газирани напитки.

В допълнение, млякото на растителна основа също може да предизвиква алергии, особено това от соя и ядки като бадеми и лешници. И да не забравяме, че растенията също са склонни да натрупват хербициди и пестициди, които могат да попаднат в млякото.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве