Брюксел очаква висока инфлация и малък ръст на икономиката

Висока инфлация и малък ръст на икономиката прогнозира Европейската комисия за България през 2023 г. Очаква се реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на България да нарасне с 1,4% през 2023 г. и с 2,5% през 2024 г., гласи зимната прогноза на ЕК. Икономиката ще зависи до голяма степен от взаимодействието между развитието на заплатите и цените.

Инфлацията през следващите две години ще намалява бавно, тъй като вдигането на цените на услугите ще продължи, посочват от ЕК. В условията на свит пазар на труда се очаква заплатите да продължат да растат силно и да поддържат потреблението на домакинствата.

Бързото нарастване на износа през 2022 г. беше подкрепено от възможността за задоволяване на недостига на доставки на продукти от храни, метали и други материали, причинени, наред с другото, от войната в Украйна. Прогнозите са, че растежът на износа ще се забави значително през 2023 г., като се има предвид, че факторите за по-нататъшно увеличаване на експортния пазарен дял бяха до голяма степен изчерпани през 2022 г., посочват от ЕК. През 2024 г. се очаква износът да нараства в съответствие с външното търсене.

Повишеното усвояване на средства от ЕС се очаква да подпомогне съвкупните инвестиции както през 2023 г., така и през 2024 г. Потенциалните забавяния в изпълнението на Плана за възстановяване представляват риск за растежа на инвестициите.

Средната инфлация според потребителската кошница на ЕС достигна 13% през 2022 г. със силен принос на цените на енергията и храните. Динамиката в цените на услугите се определя от транспортните и ресторантьорските услуги, които разчитат на енергия и/или храна като директни суровини. Към края на годината инфлацията се разпространи и върху други услуги в съответствие с нарастващите разходи за труд. Като цяло инфлацията според хармонизирания индекс на потребителските цени се очаква да намалее от 13% през 2022 г. до 7,8% през 2023 г. поради по-ниските цени на енергията. През 2024 г. общата инфлация се очаква да се забави допълнително до 4%, тъй като динамиката на цените на храните отслабва. Очаква се инфлацията на цените на услугите в България да се запази през прогнозния хоризонт, посочват от Европейската комисия.

Според зимната прогноза на ЕК перспективите са за растеж на икономиката през тази година с 0,8 % средно за страните от ЕС и 0,9 % в еврозоната. Очаква се и ЕС и еврозоната да избегнат с малко техническата рецесия, която се очертаваше за началото на годината. Въпреки това неблагоприятните условия още са налице. Потребителите и предприятията продължават да са изправени пред високи разходи за енергия, а основната инфлация (с изключение на енергията и непреработените храни) продължава да нараства през януари, което допълнително подкопава покупателната способност на домакинствата. Тъй като инфлационният натиск продължава, затягането на паричната политика се очаква да продължи, което спъва стопанската дейност и инвестициите.

След като достигна най-високата си стойност през 2022 г., инфлацията в ЕС ще намалее през следващите години. Очаква се инфлацията да спадне от 9,2% през 2022 г. на 6,4% през 2023 г. и на 2,8% през 2024 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика