БСП - София: Конюнктурното политиканстване измести закона в СОС

Конюнктурното политиканстване измести закона в Столичния общински съвет. Това е позицията на общинските съветници от групата на "БСП за България" след повторното приемане на трите доклада в подкрепа на Украйна на днешната редовна сесия на СОС. Въпреки че в понеделник бяха върнати от областния управител Иван Кючуков, заради допуснати съществени нарушения на материално-правните разпоредби на законите, които водят до цялостно опорочаване на въпросните актове, те бяха вкарани по спешност като допълнителни точки в дневния ред на днешната сесия. И отново получиха подкрепа от страна на управляващите в СОС от ГЕРБ-СДС и Демократична България. Това се случи и въпреки недоволството на гражданите на София, които протестираха пред Столична община срещу издигането на знамето на Украйна редом до българския трибагреник на фасадата на СО и именуването на площи в район "Изгрев" на "Героите на Украйна" и "Борис Немцов" преди началото на сесията.

На заседанието на Столичния общински съвет присъстваха и 7 народни представители от БСП, начело с председателя на парламентарната група на социалистите Георги Свиленски.

"Законите в България трябва да бъдат спазвани. Най-вече ние, общинските съветници, сме длъжни да се придържаме към българското законодателство, заяви председателят на БСП - София и на групата на социалистите в СОС Иван Таков. - Не можем да си позволим да нарушаваме не само българските закони, но и собствените си Наредби. Ако го направим ние, какво да очакваме и как да изискваме от гражданите да ги спазват?! Новата коалиция между управляващите от ГЕРБ-СДС и Демократична България си служи през цялото време основно с политически аргументи. И то такива, каквито софиянци не споделят. Това арогантно и агресивно използване на политическата конюнктура за печелене на евтини дивиденти в политиката е крайно неефективно. Резултатите от него са много нетрайни. А доказателства за това има много".

Георги Свиленски изрази разочарование от качеството и нивото на дебатите в залата. "Очаквах да чуя юридически аргументи, да видя загриженост за това, което се случва в Украйна, и да разбера с какво Столичният общински съвет може да бъде полезен на бежанците. За съжаление, чух обиди, чух за 30-годишния спор за Паметника на Съветската армия... Това не води до никъде, коментира председателят на парламентарната група на БСП. - Ние много ясно заявихме, че на украинския народ трябва да бъде помогнато - хуманитарно, технически, финансово, медицински... Също толкова ясно заявихме, че оръжието поражда война. Ние, като миролюбива партия, няма как да подкрепим поощряването на военни действия. Без значение кои са жертвите, това са хора".

Заместник-председателят на СОС от БСП Милка Христова изрази съжаление, че и при повторното обсъждане на докладите общинските съветници от ГЕРБ-СДС и от Демократична България изобщо не коментираха правната аргументация на областния управител, с които той ги върна за преразглеждане. "Дебатът беше изместен основно и само върху политиканстването и заиграването с мъката и страданието на украинските бежанци в опит да бъдат извлечени конюнктурни и много спорни политически дивиденти", заяви тя.

Според Диана Тонова, заместник-председател на Комисията по икономика, собственост и дигитална трансформация, за пореден път самозваните "демократи" в СОС доказаха, че за тях значение има не законът, а моментната, конюнктурна, национално безотговорна, но актуално популистка позиция. "За съжаление, те посегнаха на основни принципи в българското законодателство, гарантиращи защита на националния интерес, заяви тя. - За тях няма значение, че така наречената "алея" пред посолството на Русия представлява всъщност пространство без граници, попадащо частично в границите на посолството и уличната мрежа в територия, отредена за обекти на сигурността и отбраната. Както няма значение и изискването на Наредбата, приета от СОС, според която районният кмет трябва да предостави становище. А демокрацията, всъщност, се основава на законността".

Заместник-председателят на Комисията по транспорт и пътна безопасност Калоян Паргов отново зададе въпроса кои, всъщност, са "Героите на Украйна", според вносителите на докладите. "И днес, както и на предишната сесия, не стана ясно дали сред "Героите на Украйна" са онези 70 убити деца - "Ангелите на Донбас". И всичките над 40 000 души, безследно изчезнали в периода 2014-2022 година, след набезите на фашистките отряди, така наречените "Азовци" и "Бандеровци"?! Ето това е основният въпрос, по който трябва да дебатираме чисто политически", заяви Калоян Паргов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика