„Булгаргаз“ лъже за газа

В Германия цената на газа по дългосрочните договори е около 37 евро за мегаватчас, а у нас е 68 евро.

В Германия е 37 евро за мегаватчас, а у нас е 68 евро

Шефът на дружеството сравнява цени по дългосрочни договори с тези на борсата

Доставката на азерския газ и на друга точка

Изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов за пореден път излъга за цената на газа и за доставките от Азербайджан, стана ясно думите на енергийни експерти, до които “Труд” се допита.

“В момента цената на газа в Европа е 113 евро за мегаватчас, а при нас е 68 евро, разликата е близо 39-40 на сто”, заяви Николай Павлов по Нова ТВ.

Той сравнява цената по дългосрочните договори на регулиран пазар в България с цените в Европа на свободния пазар, което е абсурдно, каза пред “Труд” Пламен Павлов, председател на Българска газова асоциация.

В Германия цената по дългосрочните договори на регулирания пазар е около 37 евро за мегаватчас, допълни Пламен Павлов. Ако сравним цената от 68 евро в България с 37 евро в Германия, се оказва че у нас газът е с около 84% по-скъпо. Компаниите в Западна Европа купуват газ предимно по дългосрочни договори. Сравнение на цената по дългосрочните договори с борсовата цена въобще не трябва да се прави, обясни председателят на Българска газова асоциация.

При положение, че няма изграден интерконектор между България и Гърция, азерската компания няма задължение да доставя газ на друга точка, каза още изпълнителният директор на “Булгаргаз”. Въпреки това, след тежки преговори и по волята на доставчика се доставя газ по друго трасе, допълни той. Затова в момента получаваме малко над една трета от договорения азерски газ, който е най-евтин.

Същевременно в интервю пред “Труд” председателят на Българска газова асоциация Пламен Павлов казва, че “в договора за доставка на газ изрично е записано, че газът се приема на входна точка на ТАР Комотини или на най-близката до нея точка. Записано е “или”, което означава, че има алтернатива. А тази алтернатива е Неа Месемврия, която е на около 300 километра разстояние и там азерската компания трябва да достави газа. От Неа Месемврия до Сидорокастро - Кулата е по-малко разстоянието отколкото от Комотини до Стара Загора. Тоест за нас дори ще бъде по-изгодно да получим газа през Неа Месемврия”.

Прогнози

Цената няма да падне с 32%, а с 12%

Николай Павлов

Във вторник, 11 януари от “Булгаргаз” трябва да внесат в КЕВР прогноза за цената на газа от 1 февруари и от 1 март. “Ще внесем заявление в КЕВР, в което ще прогнозираме намаление на цената на природния газ поне с 12-13%”, каза изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов. От думите му обаче не стана ясно дали има предвид цена от 1 февруари или от 1 март.

Само няколко дни след като стана ясно, че от 1 януари газът поскъпва с 30 на сто, от “Булгаргаз” обявиха, че за февруари ще предложат цена с 32% по-ниска спрямо януарската. Седмица по-късно се оказва, че или намалението от февруари ще е наполовина от първоначално обявеното или пък, че понижението с 12-13% се отнася за март, за когато е още по-трудно да се прогнозира.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес