Бургазлии ядат най-евтиното сирене

В столицата се продават най-скъпото сирене и смесена кайма на едро, показват данните на ДКСБТ.

По данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

18 лева плащат за кашкавал на едро търговците в област Пловдив

Продължава да расте цената на брашното и млечните продукти

Два пъти по-скъпо сирене ядат софиянци в сравнение с жителите на област Бургас, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), която следи цените на основните стоки на едро по пазари. За килограм от млечния продукт на тържищата в столицата се плаща до 15,10 лева. А в магазините кравето сирене върви с по лев-два отгоре. Същото количество в Бургас струва 7,40 лева, сочи статистиката на ДКСБТ. В област Добрич максималната продажна стойност на килограм краве сирене на едро е 6,67 лева за килограм, а в Шумен 7,50 лв./кг. На второ място по скъпотия след столицата се нарежда област Кърджали. Там максималната цена на хранителния продукт на едро е 13,20 лв./кг.

Средната цена в страната за продукта е 9,66 лева за килограм, като през последната седмица поскъпва със 7 стотинки или 0,7 на сто. Само преди година цената на кравето сирене на едро в страната беше средно 7,01 лв./кг, а най-скъпо в края на май 2021 г. млечният продукт се продаваше на едро в област Силистра - срещу 8,50 лева за килограм. Поскъпването на кравето сирене на едро за година е 37,8 на сто.

Най-скъпият кашкавал по борси и тържища в страната се предлага в област Пловдив - на цена от 17,50 до 18 лева за килограм. Това е стойността, върху която търговците слагат своята надценка преди кашкавалът да стигне до крайните клиенти в магазина. В област Добрич и област Ямбол пък може да се намери най-евтиният “Витоша”, съответно срещу 12,30 лв./кг и 12,50 лева за килограм. Цената на кашкавала през последната седмица също расте, макар и само с 8 стотинки и вече се търгува средно в страната срещу 15, 22 лева за килограм. Преди година същият продукт струваше малко под 11 лева за килограм на едро. Тоест увеличението на цената на “Витоша” на едро за последната година е 38,62 на сто.

Според данните на ДКСБТ най-високо на едро стига цената на каймата в област София - до 9,20 лева за килограм. В област Силистра продават най-скъпото замразено пиле на едро - срещу 7,58 лева за килограм. В Хасково и Благоевград яйцата стигнаха до 29 стотинки на брой. Цената на олиото в Пловдив стига до 6 лева за литър на едро, а на брашното - 2 лева.

През последната седмица освен кравето сирене и кашкавалът продължава да поскъпва и брашното. Цената му расте с 8 стотинки за килограм до 1,44 лв./кг, показват данните на ДКСБТ.

През изминалата седмица, макар и минимално, расте и цената на захар, фасул, леща, олио, яйца, масло, маргарин, кисело мляко, пилешко месо, трайни и малотрайни колбаси, банани, картофи, моркови, кромид лук, репи, и зрял чесън. Най-много, с 10,3 на сто, се е увеличила цената на лимоните и те вече се търгуват с 20 стотинки повече за килограм до 2,14 лв. Традиционно за сезона намалява цената на краставици, домати и салати, но пазарната им стойност е значително по-висока спрямо същия период на 2021 г.

Тенденция

Изкупуват кило свинско по-изгодно от краставици

Само 30 на сто в магазина е българско

Изкупната цена на килограм свинско е по-ниска от тази на краставиците, твърдят производителите.

Само една трета от свинското месо, което се предлага в магазините е родно производство. Причините за тенденцията са комплексни, но основният фактор е ниската цена, на която са принудени да продават производителите и ги води към фалит.
Изкупната цена на свинското месо е по-ниска от цената на килограм краставици, а държавата пренебрегва сектора, обясни пред БНР изпълнителният директор на Асоциацията на свиневъдите в България Димитър Михайлов.

България е сред малкото европейски страни, които не подпомагат достатъчно свиневъдството и това е видно от намалелия в пъти брой на свинете, които се отглеждат у нас, посочи той. И допълни, че през 90-те години на миналия век у нас са се отглеждали близо 4 милиона прасета, докато към момента са останали едва около 500 000 животни.

“И към момента едно прасе, което се продава от български производител е на загуба със 100 лева или по лев на килограм”, обясни Михайлов. Той допълни, че във време, в което правителството говори за продоволствена сигурност у нас се произвежда под една трета от нужното свинско месо.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари