БЦЖ ваксина пази от COVID-19

“Катрапс” засилва защитата срещу инфекции

Заболеваемостта при имунизираните е между 3 и 5 пъти по-ниска

Има проучвания в Нидерландия и Австралия

Между 3 и 5 пъти по-нисък е процентът на заболели от COVID-19 сред имунизираните с БЦЖ ваксина. В случай на заразяване с вируса, заболяването протича по-леко при пациенти с ваксината. Това съобщи д-р Динко Младенов, пловдивски лекар който участва в борбата с коронавируса.

“Труд” потърси за коментар академик Богдан Петрунов, който разказа, че в Нидерландия почти завършва голямо проучване на БЦЖ ваксината. В рамките на проучването са ваксинирани голяма група лекари и студенти. “Оказа се, че много по-малък процент от имунизираните са се заразили с коронавирус и в същото време са прекарали по-леко заболяването. Няма съмнение, че БЦЖ ваксината стимулира тренирания и клетъчния имунитет”, категоричен е академик Петрунов.

Хората с поставена БЦЖ ваксина боледуват в пъти по-малко и от обичайните есенно-зимни инфекции. Ваксината има широк спектър на действие. Тя подобрява клетъчния имунитет, коментира д-р Младенов. Той припомни, че в Австралия с нея са имунизирани 4000 медици. “Знам, че сред тях няма заболели и няма да има”, коментира медикът.

Той подчерта, че ваксината не се поставя на болни с каквато и да е инфекция. “Има тестове, прави се квантиферонов тест, манту и други и се казва дали да се прави имунизация или не”, допълни докторът.
Той препоръча БЦЖ модифицирана ваксина за профилактика срещу Ковид-19 на всички, които нямат противопоказания за поставянето й.

Д-р Георги Тодоров, лабораторен лекар:

Стимулира се клетъчният имунитет

БЦЖ ваксината всъщност стимулира клетъчното коопериране между Т-лимфоцитите и Т-килърите, Т-помощниците и Т-мислителите. На върха на йерархията в клетъчното коопериране са килърите. Т-килърите произвеждат т. нар. цитокини и атакуват агента. Агентът може да бъде бактерия, която е вид клетка, или клетки, в които протича неправилна репликация. Неправилна репликация ими при налицие на вируси. Тогава клетката е принудена да произвежда РНК-то на вируса, вместо да произвежда собственото си. Случва се така, че Б-клетките, които произвеждат имуноглобулини са стимулирани отклетъчното коопериране да произвеждат имуноглобулини. Когато стимулираш най-вече Т-килърите, или по-точно им даваш субстрат върху,, който да работят, клетъчният имунитет става по-напрегнат. Т. е. има повече готови Т-килъри и Т-хелпъри, а Б-мемори и Т-мемори клетките съобщават, че това “сме го виждали вече”, т. е. съобщават, че наблизо има чужд агент.

БЦЖ ваксината стимулира целия този процес.


По информация на Ройтерс

Москва е готова и с втора ваксина

Центърът по вирусология и биотехнология “Вектор” завърши ранна фаза на изпитвания върху хора, известна като Фаза II, на втора потенциална руска ваксина срещу коронавирус. Информацията разпространявана “Ройтерс”, позовавайки се на руската агенция Интерфакс, която цитира Роспотребнадзор. Русия регистрира първата ваксина срещу коронавируса през август. Последната фаза на изпитания на ваксината, в която участват 40 000 доброволци, започна миналата седмица. Изпитанията върху хора на втората потенциална ваксина започнаха на 27 юли и в тях участваха 100 доброволци, поясниха от Роспотребнадзор. Резултатите се очаква да бъдат публикувани на 30 септември.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения