Българи от цял свят учат дистанционно във ВСУ „Черноризец Храбър“

Над 300 студенти се обучават в дистанционна форма във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а интересът към тези бакалавърски и магистърски програми расте, показват резултатите от кандидатстудентската кампания. Средната възраст на избралите да учат дистанционно е 32 години. Младите хора предпочитат едновременно да работят и да повишават своята образователна степен. Увеличава се и броят на живеещите зад граница, които са не само от европейски страни като Германия, Кипър, Великобритания, Австрия, Белгия, Гърция, Турция, Норвегия и Нидерландия, но и от държави в други континенти като САЩ и Чили, съобщиха от висшето училище.

Всички обучаващи се дистанционно студенти имат възможност да се включат в програмата за мобилност „Еразъм+“, да стажуват по проекта на МОН „Студентски практики“ и да участват в курсове и майсторски класове, като е създадена и програма за индивидуални консултации с преподавателите в реално време.    

Бъдещите студенти могат да избират от 5 дистанционни бакалавърски програми -  „Бизнес администрация и мениджмънт“, „Публична администрация и мениджмънт“, „Международни икономически отношения“, „Финанси и счетоводство“ и „Информатика и компютърни науки“, за която ВСУ единствен у нас има акредитация за такъв тип обучение. Студентите в тази специалност традиционно се реализират още по време на обучението, посочват от ВСУ. 

Университетът предлага дистанционна форма и за магистърски програми. В „Дигитален маркетинг и уеб дизайн“  обучението е на български език, а в „Софтуерно инженерство и мениджмънт“ и „Data Science“ – на английски език. Данните сочат, че изключително търсени са „Мениджмънт и международен маркетинг“, „Инфраструктура на администрацията“, „Финансов и банков мениджмънт и маркетинг“ и „Международни финанси“.

Тази година във ВСУ бе разкрит и Център за дистанционно обучение, управляван от водещия преподавател в катедра „Администрация и управление“ доц. д-р Мария Великова. 12-годишният опит на университета в тази форма успя да го изведе на водеща позиция в периода на пандемията. За броени дни през март 2020 г. над 5000 студенти и 300 преподаватели успешно преминаха в дистанционна среда, а планирането, организацията, административното обслужване, контролът и оценката на постигнатите резултати в учебната и научната дейност бяха напълно дигитализирани, припомниха от университета. Опитът му в използването на технологиите за образование бе посочен за пример от екипа на Google Workspace.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони