Българин изпързаля Френската академия

Френската академия на науките

Димитър Юлев патентова “вечен двигател” през 1910 година

Конструкцията се състои от турбина, затворена в барабан, вертикален вход и рамо с тежести

“Построяването на perpetuum mobile е абсолютно невъзможно!”, отсича през 1775 г. Френската академия на науките. Академиците решават да не разглежда повече проекти за “вечни двигатели”.

През 1910 г. обаче е направено изключение. Българин ги омайва с невероятна машина, която черпи енергия “от нищото”. Мъдрите глави топят пера в мастилото и парафират патент за нашенското изобретение.
Хилядолетна е мечтата на човечеството за двигател, който се самовъзпроизвежда. Над идеята са се трудили учени и самозванци, потили са се фантазьори и измамници, залягали са гении като Леонардо да Винчи.

У нас първият е Матей Преображенски, наречен Миткалото. Духовник, книжовник и бунтовник, той е сред най-близките съратници на Васил Левски. Отче Матея планирал с грошовете, извъртени от “вечния двигател”, да купи пушки и пищови за националната революция. Съвременникът Гено Недялков свидетелства:

“Пишещият тия редове от устата му е слушал, като говореше на едно събрание на революционерите в Мусина, че той ще направи воденица при един гьол с вода. Чаркът на воденицата ще гребял сам водата и ще я връщал пак в гьола.”

Светското име на този родолюбец е Моно Петров. Роден през 1828 г. в търновското Ново село, става послушник в Дряновския манастир, приема монашество в Преображенската обител. Вечният двигател се явява на отчето като видение. “И погледнах вътре в реката едно желязно колело право - ама много голямо, от този край на реката чак до онзи, и се въртеше от нас към онзи край”, описва преживяното той в съчинението си “Чудное повествование”.

Следовникът на Миткалото се казва Димитър Юлев. Родом от Лом, и той като него осмисля битието с техническо търсачество. В своя дом на ул. “Старочерковна” Юлев впряга на работа не вода, а обикновен въздух. Това прави машината свръхикономична и екологично чиста.

“Когато искаме да се почне движението - обяснява изобретателят, - пускаме въздух от склада в двигателния механизъм - кухините се напълват с въздух и турбината почва да се движи. Чрез оста на турбината движението се предава на маховото колело и т. н.”

Машината на Ломския Леонардо

Гениалното е, че съдържанието се намира във вечен кръговрат. “Сгъстяването на въздуха може да се почне с ръка и да се свърши по механически начин от самия двигател - сочи Юлев. - След пускането в ход на двигателя оставяме регулатора да уравнява движението. Това движение може да трае докогато искаме: един час или един ден, пет дена и т. н., иначе казано, не ще има нужда да променяме сгъстения въздух в двигателя, колкото и да се продължава движението.”

“А Законът за съхранение и превръщане на енергията?”, питат завистници, които искат да спънат проекта. “Туй, що показваме ние с нашия двигател, не оборва нито възстановява някакъв закон”, отвръща Юлев. После вдига пръст и добавя: “Да искаме пък да подчиняваме изкуството на грубите физически закони, е невъзможно.”
“Това си е чисто perpetuum mobile!”, настояват закостенелите мозъци. “Нашето изобретение на пръв поглед представлява нещо подобно и много от читателите ще го сметнат за такова. Всъщност то не е - отбива атаката Юлев. - На perpetuum mobile силата иде отвътре (от самия него), когато силата на нашия двигател иде отвън, както в парните машини”, аргументира се той.

Ломският Леонардо изготвя серия модификации, слага ги в два куфара и заминава за Париж. Френската академия ще оцени таланта му, вярва Димитър Юлев.

Отначало е посрещнат подозрително заради оная цензура от 1775 г. Нашият обаче също е предпазлив. Въздухът, макар и под налягане, си е въздух под налягане - може да събуди съмнения. Затова Юлев предлага на комисията по патентите вариант с хидростатично налягане.

Конструкцията се състои от турбина, затворена в барабан, вертикален вход и рамо с тежести. Натискът се упражнява отляво и според автора турбината ще се завърти обратно на часовниковата стрелка.

Веднъж поела, тя никога няма да спре, твърди пред специалистите Юлев. Чрез тежестите и дължината на рамото се регулират оборотите, разяснява той. Принципът е елементарен и затова е гениален, завършва конструкторът.

Убедени от фактите, изложени с балканско красноречие, през 1910 г. Академията признава откритието. Димитър Юлев триумфално се връща с патент в джоба, за да го размаха пред очите на неверниците.

Сендов спъна „Умнижител на енергия”

Благовест Сендов обяснява защо не е обърнал внимание на Сава Канев.

Отдавна да сме преборили вечната криза, ако бяхме пуснали в действие поне един “вечен двигател”. Дело на българската инженерна мисъл, който да заработи за икономическия подем на родината. Проекти има, но пословичният ни скептицизъм ги загробва в мазето на историята.

Ето го Сава Канев от пловдивското село Оризари. Като майстор по столарство той откри, че не е практично да се седи на едно място. Истината е във вечното движение! На базата на тази философия Канев конструира “Умножител на енергия”, който мултиплицира импулсите на съзиданието.

През лятото на 1995 г. Савата влезе в Народното събрание да демонстрира своята разработка. Дървена рама, метални врътки и топуз от кантар изграждаха съоръжението. Изобретателят обяви, че му трябват шест милиона тогавашни девалвирали лева да пусне творението си в действие и да залее страната със супер евтина енергия. Очевидци на демонстрацията обаче оприличиха уреда на “вечен двигател”.

Медиите съобщиха, че най-голям интерес е проявил Марио Тагарински. По-късно той стана пословичен с перманентното движение от една парламентарна група към друга. Едно политическо perpetuum mobile.

Сава Канев поиска среща с председателя на парламента Благовест Сендов. Академикът категорично отказа да го приеме, защото нямал тапия от Института за изобретения и рационализации (ИНРА). С този акт Сендов спъна поредното усилие да изправим на крака българската икономика.

През 2001 г. Канев подаде документи в ИНРА, но и там го отрязаха, понеже Сендов предварително му беше писал двойка. Тогава Канев замина за Канада да търси признание за своя “Умножител на енергия”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи