Българите са песимисти за 2023 г.

Продължаващата политическа нестабилност и несигурност в последните години доведе и най-високите нива на негативизъм в последните десетилетия, съобщават в резултатите от проучването “Галъп Интернешънъл”.

“Галъп интернешънъл” отчита безпрецедентни нива на страх от ядрени оръжия

60 процента очакват икономически трудности, а просперитет - едва 9 на сто от анкетираните

42 на сто са между щастието и нещастието

Българите са песимисти за настъпващата 2023 година, а над половината ни население е притеснено за икономиката през следващите месеци. Това са някои от изводите в изследването на световната Асоциация “Галъп интернешънъл” - изследователската традиция на последните десетилетия, която отново включва и България. 

20% от българите очакват по-добра 2023 г. Песимисти за бъдещето са 44%, а 27% смятат, че следващата година ще е същата като тази. Продължаващата политическа нестабилност и несигурност в последните години доведе и най-високите нива на негативизъм в последните десетилетия. В тази година обаче негативизмът остава висок, но не поне не продължава своя ръст. 

Надеждите за икономически просперитет също не са особено високи - 9% очакват по-добра година за икономиката, 60% очакват трудности, а 23% очакват същата година. Резултатите са по-песимистични от средните за света и трайно негативни в последните години на нестабилност у нас, пандемия по света и започналата война, но негативизмът и тук не е продължил своя ръст. Или пък може би е достигнал тавани. 

Щастието у нас се запазва на почти същите нива като миналата година и сякаш следва своя собствена, различна логика. Тази година 43% у нас казват, че са щастливи, а 11%, че са нещастни. 42% споделят, че са някъде в средата - между щастието и нещастие. Минимален дял не могат да преценят. Щастието у нас е осезаемо по-ниско от това по света, но страната ни тази година поне не попада в топ нещастните страни по света. Българите са умерено притеснени от риска от употребата на ядрено оръжие. Данните са близки до световните и най-вече до тези на повечето държави от ЕС, които реагират и по-умерено на перспективата от такава заплаха. У нас 31% виждат висок риск от употребата на ядрена бомба, 41% оценяват риска като умерен, а за 13% риск няма.

Най-оптимистични сред запитаните са хората в Нигерия, Пакистан, Казахстан, Филипините и Индия. Топ 5 песимисти включва само държави от Европа: Полша, Чехия, Сърбия, Франция и Италия.

Изследването “В края на годината” на асоциацията “Галъп интернешънъл” е ежегодна традиция по инициатива и дизайн на председателя на Асоциацията д-р Джордж Галъп от 1977 г., а тази година то бе проведено в 35 държави по света. Общо 35 664 души са интервюирани в глобален мащаб. Във всяка държава през периода октомври-декември 2021 г. са интервюирани около 1000 души по метода “лице в лице”, по телефона или онлайн.

Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал - 95%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България