България готви световен рекорд във въздуха на ЕКСПО 2020 Дубай

Спасителките на бъдещето ще пристигат по въздух.

Показваме родни иновации пред кралските семейства, спецслужбите и спешната помощ на Дубай и Абу Даби

Човекът паяк Иван Кристоф ще прави компютърни игри за спасяване, а не за избиване

Каквото и да правиш в ОАЕ, за да привлечеш интереса на кралските семейства на Дубай и Абу Даби, трябва да го правиш със стил на най-високо ниво и с иновации и новаторски идеи, особено такива, които могат да покажат как се увеличава сигурността във въздуха и по земя. До този извод е стигнал Иван Кристоф, известен като Човека паяк, който току що се завърна от Дубай и след няколко дни отново се връща в емирството, за да продължи подготовката за световния рекорд за България, който възнамерява да направи там, на най-големите в света изложения Dubai Expo 2020 и Dubai Airshow.

„България е страна на невероятни възможности. И добрата новина е, че именно с алпийски методи можем да изпъкнем с иновации - твърди Иван. - Затова отидох на експото, за да се срещна с началник кабинета на Офиса на кралското семейство на Дубай и на кралското семейство на Абу Даби, както и с началниците на полицията на Дубай, SAR - Търсене и спасяване, и спешната помощ на Дубай, които карат най-мощните супер коли, като Nissan GT-R (над 500 к. с.), с каквато развих 300 км/ч на писта в България.” 

Срещата на Кристоф с главния пилот и представителя на Главната агенция за гражданска авиация на ОАЕ била при затворени врати на борда на най-новия Boeing 787-9 Dreamliner, който принадлежи на Кралството на Бахрейн. На нея обсъдили представянето на нов вид спасяване във въздуха, което да бъде показано на територията на Дубай. „Преди това, у нас, заснех специален 360-градусов видео репортаж, за да представя българската иновация, с която можем да открием нова страница в историята на авиацията и спасяването - разказва Иван. - Част от този проект бе обсъждан с топ авиационните ни експерти, сред които генерали, пилоти от ВВС. С реализацията на този проект не само България и българският потенциал могат да бъдат представени пред света по уникален начин по време на най-голямото световно изложение в момента в Дубай, но това дава и невероятни възможности да се привлекат инвеститори за България, особено за най-новия вид обучение за Спасителя на бъдещето и методология на развитие за Новата генерация спасители.” 

Дубайските и канадските партньори на българина харесали идеите му да направят не само българо-канадско-дубайски нови световни рекорди, но и цяла поредица от телевизионни серии. Американска и британска тв продуцентски компании вече са предложили да заснемат за тяхна сметка и да разпространят епизодите по световните телевизионни мрежи.

„Върнах се от мисията си в Дубай, за да видя новите възможности да представим истински български иновации във въздуха и за валидиране на концепцията ми с The Powers That Be на ОАЕ, чийто интерес може да се гарантира предимно с иновация, и то на тяхна територия - обяснява Човекът паяк. - Целта ми бе да си подготвя нещата по проекта и как той да бъде представен по световните новини на живо, от борда на полет с най-новите технологии за видео излъчване в реално време през 5G и хибридни системи за навигация на полети, с каквато разполагам за търсене и спасяване по земя-вода-въздух в България. Вече имам опит с технически презентации пред принцовете на Дубай и министъра на икономиката на АОЕ, както и с технически спасителни демонстрации пред академичните среди по време на Dubai Helishow, най-голямото хеликоптерно изложение в Близкия изток, и Intersec, най-голямото световно изложение за сигурност, безопасност и пожарогасене. Сега, на Dubai Airshow, мисията ми бе да обсъдим с ръководствата на най-големите производители на хеликоптери най-подходящите им модели за реализиране на нова серия от световни рекорди за България и ОАЕ, както и за HEMS (спешна медицинска помощ по въздуха) и Аir SAR (търсене и спасяване) в родината.” 

За да помогне да се появи новото поколение спасители, Иван смята да инициира създаването на образователни и тактически компютърни игри за обучение в търсене и спасяване. „Експерт ми спомена, че геймърската индустрия е за около 120 милиарда долара, докато холивудската филмова индустрия е за около 30 милиарда долара. Като гледам 8-годишния ми син, който е от поколението алфа, това ще е по-положително възпитание и опознаване на основни методи за оцеляване и оказване на първа помощ, отколкото да стреля и избива в игрите, от които виждам толкова негативен ефект. А фокусът на правителството на Дубай е именно към позитивизма и доброто възпитание”, казва Кристоф.

За да станат тези инициативи официално български, е редно да има и представители на българското общество и правителство, които да ги развият и след експото. Те ще допринесат не само за бизнес и други взаимоотношения между България и ОАЕ, но и ще помогнат на бизнеса в България, убеден е Иван. Едно от желанията му е да предизвика интерес и инвестиции за обучение на спецслужбите на ОАЕ в България като развлекателна и образователна дестинация за екстремни и приключенски спортове. Служителите ще могат да се възползват от природните ни дадености за екстремни тренировки, като обучения в красиви и дълбоки пещери, високи водопади, полети над Витоша, Мусала, Седемте рилски езера и други впечатляващи места. Измислил е и слоган, който се връзва с арабската култура: Bulgaria - one country, with one thousand and one destinations (България - една страна с хиляда и една посоки).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл