България тръгна с драматична победа от Лигата на нациите

Тримачбола и победа! Женският национален отбор на България си тръгна с победа от Лигата на нациите през 2024 година. В последния си мач надиграхме Доминиканска република с 3:2 (24:26, 25:23, 25:22, 24:26, 15:13). В миналогодишната кампания загубихме от този съперник. Воденият от Лоренцо Мичели тим показа много по-стабилна игра при начален удар и това помогна за успеха. В Хонконг вече загубихме нещастно един петсетов мач от Тайланд. Така изцяло подмладеният български отбор завърши Лигата на нациите с две победи – първата беше срещу Южна Корея отново с 3:2.
Първият гейм започна равностойно. Доминиканките направиха пробив за 4:2. Нашите обаче показаха, че битката тепърва предстои. Серия от четири точки ни даде аванс с 8:6. Съперникът изравни и отново мачът тръгна с размяна на успешни атаки. До края на частта никой не взе повече от две точки аванс. Преди финалния акорд за последно ние направихме две поред. Резултатът стана 24:24. И за съжаление тогава нервите  на нашите не устояха и Доминиканска република спечели 26:24.
Видимо ядосани от развитието, нашите натиснаха от началото на втората част и поведе с 6:3. Доминиканките обаче изравниха – 7:7. Подобно на първия гейм двата отбора започнаха да си разменят точки и никой да не взема сериозен аванс. В най-важната част България беше господар на корта. При 22:20 за съперника направихме четири точки благодарение на Мирослава Паскова, Мерелин Николова и Мария Йорданова. Разпределителката Петя Баракова също се представи на силно ниво. При 24:22 изпуснахме първия геймбол, но при втория си свършихме работата.
Третата част започна също силно – 4:1. По същия начин обаче доминиканките изравниха. - 5:5. При 9:7 за съперника България направи четири поредни точки. След като допусна една на Доминикана, направи още една серия от 4 – 15:10. Изглеждаше, че сме повели в резултата. Паскова правеше, каквото си иска.  Доминиканките обаче имаха какво да кажат.  Дойде техен ред за серия и накрая се стигна до 22:22. За наша радост в този момент младият ни тим отново показа характер. Спечели следващите три точки и поведохме с 2:1.
Четвъртият гейм имаше абсолютно аналогичен вид. България първа дръпна с 4:2, но доминиканките обърнаха до 5:4. И започна станалата традиционно вече размяна на точки. Когато поведохме с 8:7, съперникът направи серия и поведе с 11:8. Българките обаче заиграха без грешки. Мария Йорданова направи четвъртия си ас, а Мария Кривошийска изравни за 13:13, а Маргарита Гунчева и Паскова направиха 15:13 след отлични начални удари на Ива Дудова. Доминиканките обаче също се върнаха в мача и изравниха – 15:15. След ас на Гунчева ние пак направихме пробив 19:17, но за съжаление пак допуснахме равенство. До края отново всичко продължи с размяна на точки. Дудова донесе първия ни мачбол – 24:23. Доминиканките пак изравниха. И не само – стигнаха до свой геймбол. За съжаление успяха и резултатът стана 2:2.
За втори път в Хонконг пред България се наложи да играе тайбрек. Два дни по-рано го загубихме срещу Тайланд. Петата част не започна добре за нашите – 0:2 и 1:4. Стигнахме до 4:5, но не изравнихме. Доминиканките хванаха на блокада Йорданова и вместо 6:6 резултатът стана 8:5 за съперника. С бомбастичната  си атака Паскова взе нещата в ръцете си. Благодарение на нея изравнихме 9:9 и последните ни минути в Лигата на нациите останаха драматични. В този момент България показа много характер. Поведохме с 10:9. Започна размяната на точки. В нея Дудова беше най-доброто ни оръдие срещу блокадата на Доминикана. И страхотно – още два мачбола за България! Не успяхме и при втория. Но третият вече беше победоносен!