Българската банка за развитие остава без надзор (обзор)

Българската банка за развитие остава без Надзорен съвет за неопределено време.

Двама от ББР отказаха среща с министър Кирил Петков

На местата на Митко Симеонов и Велина Бурска предложиха Васил Щонов и Валентин Михов

По-късно стана ясно, че са оттеглени

Българската банка за развитие остава без Надзорен съвет, след като досегашните членове - Митко Симеонов и Велина Бурска отказаха да се явят на среща със служебния икономически министър Кирил Петков, заради което той ги уволни. В крайна сметка Петков и неговата заместничка Калина Константинова изслушаха единствено председателя на Надзорния съвет на Българката банка за развитие (ББР) Стамен Янев, който бе и зам.-министър на икономиката. Другите двама членове на Надзорния съвет - Митко Симеонов и Велина Бурска изпратили писмо до министъра, в което заявили, че след проведената среща с него (бел ред. състояла се преди два дни) го уведомяват, че няма да присъстват на срещата, „разговор, описан като цирк“. Министър от своя страна се опроверга, че не е назовал срещата като „цирк“, а целта била „не само да се подмени един надзор с друг, а, преди да се вземат сериозни решения, да има прозрачност“, затова те предавали и онлайн срещата с Надзорния съвет на банката.

На местата на Митко Симеонов и Велина Бурска Петков предложи Васил Щонов и Валентин Михов. Но по-късно стана ясно, че същите искания били оттеглени съответно от министър Кирил Петков и господин Стамен Янев, председател на надзорния съвет на ББР. Към момента в БНБ няма подадено ново искане за одобрение за членове на надзорния или управителния съвет на ББР, съобщиха от банката. 

„Васил Щонов е завършил финанси в института Wharton и MIT (Масачузетския технологичен университет), работил за най-голямата консултантска компания в света McKinsey & Company, инвестиционен банкер в Bear Stearns в Ню Йорк (фалирала през 2008 година). Той е човек с прозрачно минало и готов с реализиране на визията на председателя Стамен Янев да се пусне ликвидност към малките и средни предприятия, която да се усвои напълно (не както досега не напълно усвоена ликвидност по действащата в банката програма), коментира Петков за единия кандидат. Той представи и другия новоназначен - Валентин Михов - „Също кадър на McKinsey & Company, бил е на ръководни постове в банки в Австрия, България, Германия, Русия и Украйна. Завършил е Международни икономически отношения и Бизнес администрация в INSEAD. Вкарваме висококвалифицирани хора в надзора на банката, замествайки такива, които са одобрявали от името на принципала необясними за мен кредити и които не искат да се отзоват на обществени покани като тази", отбеляза Петков.

Смяната не е неочаквана, след като надзорният съвет на държавната банка отказа да предостави подробна информация за раздадените от банката кредити. Тази информация трябва да бъде одобрена от БНБ, но Петков уточни, че докато не бъде извършена, надзорният съвет няма да работи. Петков не скри разочарованието си, че остана само с един събеседник: „Това, че се съгласихте да дойдете тук, а вашите двама колеги - не, донякъде за мен показва къде липсата на прозрачност се крие в банката", обърна се министърът към Янев.

Бил болен от COVID-19 

Стамен Янев не присъствал на заседания

Затруднена комуникация в институцията

Янев си „изми ръцете” с това, че не бил присъствал на една трета от заседанията, защото бил болен от COVID-19.

По време на изслушването Стамен Янев, в лицето на председател на надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР) разказа, че е в Надзорния съвет от осем месеца и че в този период е бил свидетел на затруднена комуникация между управителния съвет и надзора и му е било трудно да достига до всичката информация, от която е имал нужда, за да знае какво точно се случва в банката.

Янев си „изми ръцете” с това, че не бил присъствал на една трета от заседанията за този период, защото бил болен от COVID-19 и дори се лекувал в болница.

„За съжаление Одитният комитет беше много рядко сезиран, да не кажа за целия ми престой нямахме никаква комуникация. Факт е, че управлението Вътрешен одит на групата като цяло също не беше активно в комуникацията с Надзорния съвет и на тази база нашата дейност по отношение контрола на дейността беше силно ограничена и с цел да не спираме разбира се и дейността на банката по кредитиране и подпомагане на бизнесите и основно да не спираме гаранционната програма, ние като съвет често заседавахме само фокусирани върху оперативни дейности, а контролът като че ли не беше в центъра на нашата работа”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси