Българската история оживява в картини

Корицата на новата книга със семейството на цар Иван Александър, нарисувано по известната миниатюра в Лондонското евангелие.

Новата книга е резултат от нашите дългогодишни изследвания върху драматичните епохи на Първото и Второто българско царство

Образите на 12 царе, 12 царици и 12 решителни сражения от българското Средновековие

По книжарниците вече се появи новата книга „Илюстрована история на средновековна България“, чиито автори сме аз и проф. Пламен Павлов.  Тя е резултат от нашите дългогодишни изследвания върху драматичните епохи на Първото и Второто българско царство. Идеята е противоречивите събития от тези далечни времена да бъдат разказани по достъпен вид за широката публика. Историята на нашата страна през Средновековието е поднесена синтезирано и изключително увлекателно, написана на многообразен и разбираем език.

С тази цел книгата е илюстрирана с 36 специално направени картини от варненските художници Николай Русев и Марина Варенцова. Двамата са завършили художествената академия в Санкт-Петербург и напоследък се налагат с уменията си в представянето на баталните сцени и историческите портрети. Именно в тази насока са техните творби, представящи образите на 12 царе, 12 царици и 12 решителни сражения от българското Средновековие. Освен историческите платна в книгата са показани и най-нови снимки от въздуха на важните български средновековни градове.

Книгата е резултат от общите усилия на авторите и управителя на Етнографския комплекс в Златоград инж. Александър Митушев. С неговото активно съдействие вече от години се издава специална библиотека, в която изявени учени представят важни събития от българската история. Дългосрочната цел е не само историческото познание, но и развитието на културния туризъм в Родопите и в България.

Победата на цар Калоян над кръстоносците при Одрин през 1205 г.

Съпругата на цар Константин Тих Асен (1257-1277) Мария Палеологина

Аерофотоснимка на последната българска столица Видин – крепостта „Баба Вида”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура