В атмосферата на Марс не са открити основните признаци на наличие на живот

Илюстрация: Pixabay

Космическата сонда ExoMars-TGO не е открила дори минимални следи от метан, фосфин и други вещества в атмосферата на Марс, които могат да показват наличието на живот, подобен на земния, пише на сайта на Европейската космическа агенция (ESA), цитиран от TACC.

"Наблюдаваме концентрацията на метан в атмосферата на Марс почти една и половина марсиански години (2,7 земни години - ТАСС). Досега не успяхме да намерим никакви следи от него, което казва, че делът му в атмосферата е дори по-нисък от първите ни измервания ", - каза един от авторите на изследването, Франк Монмесен.

Мисията ExoMars-TGO изучава атмосферата на Марс в продължение на три години. Една от основните й задачи е да оцени концентрацията на метан в атмосферата на Марс и да потърси възможните му източници, както и много други газове.

През първата пълна година на експлоатация инструментите ExoMars-TGO не регистрираха никакви следи от метан в атмосферата на Марс, въпреки факта, че по същото време марсоходът Curiosity регистрира изпускането на този газ в кратера Гейл.

Монмесин и колегите му продължиха своите наблюдения. Те проследяват концентрацията на метан, етан, етилен и фосфин, които могат да бъдат произведени от земни микроби или подобни на тях от Марс. Тези търсения бяха неуспешни - свръхчувствителните сензори на сондата не успяха да регистрират значителни количества от въпросните четири газа.

В случая с метана, това означава, че концентрацията му в атмосферата на Марс не може да надвишава 0,02 части на милион, което е с няколко порядъка по-малко от стойностите, получени от марсохода Curiosity по време изхвърлянията на метан през лятото на 2019 г. Почти толкова ниски стойности, около 0,1-0,7 части на милион, учените регистрират по време на първите наблюдения на концентрациите на етан и етилен, както и на фосфин.

Такива ниски концентрации на тези газове във въздуха на Марс показват, че ако те се излъчат в атмосферата му, това се случва случайно и в изключително малки количества. В полза на това, по-специално, свидетелства, че европейското устройство NoMAD, инсталирано на борда на сондата, не е намерило нито един точков източник на емисии на метан на повърхността на планетата при две хиляди опита да открие такъв.

Подобни открития, според Монмесин и колегите му, задълбочават тайната на откриването на Curiosity на емисиите на метан. Учените се надяват, че изпращането на европейския марсоход „Розалинд Франклин“ и руската платформа за кацане „Казачок“ на Марс ще помогне да се намерят първите обяснения за съществуването на тази аномалия през следващата една или две години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука