В „Двореца“- Балчик пускат сватбари само по списък

Двореца в Балчик отбелязва вековния си юбилей с близо 100 културни събития, но на фона на неуточнени отношения между културното ведомство и СУ.

Дълголетно неразбирателство между Министерството на културата и Алма матер

Два билета на входа развалят чара на уникалния архитектурно-парков комплекс

Богата програма с близо 100 тематични събития

Държавен културен институт “Двореца”-Балчик отбелязва 100 години от създаването си с богата програма, включваща близо 100 тематични събития. Тържествата обаче текат под напрежение, с ежедневни спънки и разправии, които засягат и гостуващите творци, и редовите туристи, решили да се насладят на чара на уникалния комплекс.

От януари архитектурно-парковият комплекс, създаден от кралица Мария Единбургска край морския бряг, посреща творци от цял свят. Бившата лятна резиденция на румънската кралица е домакин на концерти, изложби, пленери и отново ще бъде декор на сватбените тържества на повече от 50 двойки от цял свят.

На този фон продължава дълголетно неразбирателство между Министерството на културата, което стопанисва паметника на културата, и Софийския университет “Св. Климент Охридски”. С Постановление 218 на МС от 2011 г. той управлява безвъзмездно прилежащата изящна ботаническа градина с площ 183 дка. По силата на правителственото постановление, прието след заплаха за ефективни протести на студенти и преподаватели, СУ трябва да ползва базата за научна дейност и да осигурява достъп на МК чрез ДКИ “Двореца” до стопанисваните от него сгради на територията на имота.

Това изискване обаче не се спазва, а жалбите в министерството не спират, научи “Труд news”.

Капката катран в кацата с мед са двете каси на четирите входа на комплекса. Едната е на СУ, другата на Двореца. Всеки посетител трябва да плати два билета, дори да иска да види само градината или само покоите на кралица Мария.

На входовете на комплекса има по две каси на метри една от друга, а охраната не допуска никого, ако не представи два платени хартиени билета - за Двореца и за градината.

Билетчетата са хартиени и се плащат в брой. Цената им е по 15 лв., т. е. входът струва 30 лв. Безплатен е и на двете места за деца до 7 г. и за хора с увреждания. Ученици, студенти и пенсионери дължат на Двореца по 3 лв., а на градината - по 6 лв. Предлагат се и семейни пакети, които за Двореца са 22 лв., а за градината - 30 лв.

Касите са на метри една от друга, а туристите се чудят защо се налага да плащат на две места. Често стават и скандали, особено ако посетители идват с конкретна цел. Сред последните разочаровани бяха група пловдивчани. След като охраната им обяснила, че няма да бъдат допуснати, ако не платят и за градината, те се възмутили и пропуснали обекта. Това разказа пред “Труд news” водачката на групата Минка Фананова, която недоумяваше защо стопаните на изящния комплекс работят против себе си. В подобна ситуация през пролетта се оказали архитекти от европейски страни и експерти от ЮНЕСКО, дошли в Двореца по покана на МК за обучение по реставрация на културни обекти. Чужденците чакали близо 2 часа, докато благоволят да ги пуснат през главния портал до хотелската база на Двореца, без да се налага да платят входен билет за градината и такса за паркинг. Преди дни жалба до МК подал и художник, който платил на ботаниците пари за паркинг, само за да пренесе творбите си до изложбена зала в Двореца. Влезлите с автомобил туристи, отседнали в реставрираните бивши мелници на кралицата с тризвезден статут, също имат перипетии. След работно време ботаниците заключват входовете и ако си навън до късно вечерта, трябва да прескочиш оградата и да оставиш навън колата си, разказаха препатили гости.

От миналата година нерешеният казус вгорчава и най-светлите мигове на бъдещи младоженци или родители, избрали да кръстят рожбите си в Двореца. Любим летен декор за такива тържества е Нимфеума, но за да стигнат до него, гостите трябва да броят по 15 лв. входен билет на касата на градината и по 240 лв. на час, ако ще правят фотосесия. Изискването е изписано на сайта на университетските ботанически градини с червен курсив. Миналото лято то предизвика няколко шумни скандала, при които се наложи и намесата на полиция. Компромисно решение вече има, но и то изумява участниците в тържествата. Организаторите им трябва да направят списък с имената на всеки гост, който да дадат на ботаниците. В деня на събитието на входа те проверяват по лична карта всеки дошъл и ако не е в листата, не го пускат безплатно.

“Тези спънки се отразяват негативно на работата ни, включително и по поддръжка на сградите-паметници на културата и алеите в комплекса. От години настояваме на входа да има една каса и отношенията ни да се ясно регламентирани. Отчетността е електронна и в края на всеки ден приходите могат да се разделят, като нашите отиват директно в държавния бюджет”, коментира директорът на ДКИ “Двореца” Жени Михайлова с надеждата, че въпросът ще бъде разрешен и хилядите посетители ще могат да се отдават на духовна наслада от културата без странични неудобства.

Преди няколко години от СУ също изразиха позиция за въвеждане на една каса. Но преговорите тогава стигнаха до мъртва точка, според запознати заради настояване на университета да му бъде предоставен сграден фонд срещу съгласието гостите да бъдат улеснени.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България