В Европа се появи първата жертва на газовата криза 

Зимата все още не е настъпила, а енергийната криза в Европа взе първата си жертва. Два завода за торове са затворени във Великобритания. Престоят при тези цени на газа е по-малката от двете злини. И това е само началото защото след това снежната топка ще продължи да расте. Това е ярък пример за това, как европейският континент трябва да се подготви за тази зима, докато има енергийна криза.

Големият производител на торове CF Industries Holdings е принуден да затвори два завода във Великобритания. Компанията спря дейността си в Билингъм и Инс заради високите цени на природния газ. Тя обаче не даде никакви прогнози за времето в което ще възобнови производството. Първият удар падна върху производителите на торове, тъй като те използват природния газ като суровина. При рекордните цени на газа, за заводите се оказа по-изгодно да не работят.

Цените на природния газ в Европа и Великобритания се увеличиха почти 3 пъти тази година. Приличните скокове на цените на газа на фондовата борса нагоре и надолу отразяват само паниката на пазарите. Но дори намаляването на цените до $700-$800 не облекчава ситуацията, тъй като основните фактори за недостига на газ в Европа не са изчезнали.

Във Великобритания енергийната криза се задълбочи от извънредното положение. В сряда пожар повреди захранващ кабел, свързващ електрическата мрежа на Обединеното кралство с водещия доставчик на електроенергия в страната, Франция. И това допълнително увеличи търсенето на газ за производство на електроенергия във Великобритания.

Това е добър пример за другите европейски страни до какво може да доведе рекордното увеличение на цените на газ и електроенергия тази зима, когато търсенето на енергия ще нарасне още по-силно, отколкото е сега. И това са само първоначалните последствия. Освен това ситуацията може да нарасне като снежна топка.

„Затварянето на 2 британски завода за торове поради високите цени на газа показва, че глобалната криза в доставките може да принуди много енергоемки индустрии да намалят своята дейност тази зима“, казва Александър Тимофеев, доцент в Pуския Икономическия Университет ‚‚Плеханов“.

„Бизнес разходите растат, което може да повлияе негативно на рентабилността на предприятията, както и на рекордната за десетилетия инфлацията“, казва Олга Беленкая, ръководител на отдела за макроикономически анализи на ФГ „ФИНАМ“.

Логично е първо да се спират инсталациите, където газът се използва като суровина. Най-вероятно след британските предприятия, които произвеждат амониев нитрат, и други европейски заводи ще затворят, а цените на азота ще продължат да растат поради липса на доставки, казва анализаторът на Bloomberg Алексис Максуел. Торовете вече са поскъпнали това лято, което се отрази и на растежа на разходите на фермерите и допълнително върху инфлацията на храните.

Обединеното кралство като цяло е сред онези държави, които са изложени на най-голям риск от недостиг на енергия в Европа през отоплителния сезон. Това е обратната страна на силното пристрастие на островната държава към възобновяема енергия, а също и към втечнен природен газ. Великобритания е втора по внос на втечнен природен газ в Европа.

Страната е и „най-зелената“ страна в Европа. Малцина са постигнали такъв успех в избягването на изгарянето на „мръсните“ въглища и мазута. Капацитетът на производство на въглища в Обединеното кралство е намалял от 2011 г. насам от 23 на 5 GW и само две електроцентрали на въглища засега са в експлоатация. Докато производството от газовата генерация е 39 GW. Лондон се хвали надясно и наляво със своите постижения и как получава по-голямата част от електричеството си от вятъра и какъв напредък е постигнал в посока декарбонизацията.

Въпреки това Великобритания и някои страни от континентална Европа преживяха изненадващото безветреното време през последните седмици. Загубите в електропреносната мрежа трябваше да бъдат компенсирани с природен газ, което увеличи търсенето на гориво.

Грижата за климата беше зачеркната за един миг. Сега Великобритания активно изгаря най-мръсното изкопаемо гориво - въглищата. Британският мрежов оператор се обърна към въгледобивното подразделение на EDF West Burton A и двете въглищни централи в Drax Plc, за да ги включи отново. Тези блокове са затворени от дълго време. Но те могат да бъдат включени, тъй като към 2024 г. беше планирано пълно прекратяване на въглищата.

"Затварянето на две предприятия във Великобритания отново ще изостри проблема с нарастващото глобално търсене на нов "енергиен баланс" и тогава това вече ще има огромен политически резонанс", каза Тимофеев.
Ренесансът на въглищата започна в ЕС през лятото. Европейските страни започнаха да генерират повече енергия от въглища заради недостига на газ и дори при необходимостта да се плащат квоти за емисиите на CO2 от $60 на тон, производството на въглища се оказа рентабилно при настоящите цени на газа. Но най-важното е, че европейците просто нямат голям избор.

„Естествено е че, ако е необходимо, ще бъдат използвани всички резерви, включително и въглища и мазут. Изобщо това е причина Европа да се замисли за необходимостта от диверсификация на енергийните си източници в рамките на все по-строгите стратегии за енергиен преход“, казва Беленкая.

Проблемът е, че дори производството на въглища може да не може да се справи с нарастващото търсене през зимата, тъй като много въглищни централи вече работят. Затова съществуват риска, че след спирането на торовите заводи и други промишлени предприятия също ще започнат да затварят. Ако сега фабриките са спрени от тяхното собствено ръководство, тъй като производствените разходи при тези цени на газа просто са извън възможностите им, то след това лидерите на една или друга европейска държава ще бъдат виновни за затварянето на фабриките, което може да се наложи заради ограничения върху електроенергията за промишлени предприятия. Тоест фабриките ще започнат да се изключват от електроенергията. Защото основното нещо, разбира се, при тези екстремни условия ще е да се отоплят домовете на хората. Ако спирането на индустрията не помогне, ще започнат непрекъснати прекъсвания и за населението. И апотеоз на тази ситуация ще бъде липсата на гориво за отоплението на жилищни сгради. Има надежда, че европейците няма да доведат ситуацията до третия етап.

Експертите на Goldman Sachs не изключват риска от прекъсване на електрозахранването в Европа през зимата, а това от своя страна може да доведе до още по-голямо увеличение на цените на енергията, увеличаване на страховете от инфлация и увеличаване на разходите на предприятията за суровини, казват те. Най-неприятните могат да бъдат прекъсванията в доставките на топлинна и електрическа енергия за населението през зимата, казва Беленкая.

Спирането на индустрията ще засегне пряко възстановяването на европейските икономики от пандемията. Дори ако предприятията успеят да продължат да работят, високите цени на газа и електроенергията ще доведат до по-високи цени на произвежданите продукти и ще ускорят инфлацията.

Не трябва да се забравя, че сега цените растат не само на газ, но и на петрол, зърно, алуминий и други стоки. Хората вече плащат повече за храна, а тази зима ще трябва да отделят и повече за отоплението на домовете си. Жителите на Великобритания в това отношение отново първи попаднаха под удара. „Проблемът с Великобритания е, че те имат много либерален пазар. За населението на страната цените скачат по същия начин, както на пазара на едро. Тоест, метричните уреди в апартаментите сега също показват $800 за 1 000 м3. Държавата тук по никакъв начин не да изглажда колебанията в цените за населението, и не го субсидира”, каза Игор Юшков, експерт от Националния фонд за енергийна сигурност.

Предвид сериозните икономически последствия от енергийната криза, европейските власти вероятно ще направят всичко, за да избегнат най-лошия сценарий, от който също са заинтересовани и стратегическите доставчици на газ като Газпром, казва Тимофеев. Затова има надежда, че кризата няма да продължи дълго. Най -простото нещо е да не отлага издаването на сертификат и разрешението за въвеждане в експлоатация на газопровода „Северен поток 2“, за да може „Газпром“ бързо да напълни Европа със своя газ.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения