В компютъра се появи “кльомбата”

Преди 55 години дойде електронната поща, дали тя ще преживее ерата на месинджърите и социалните мрежи?

Ежедневно обменяме над 280 милиарда имейли 

Сцената е Масачузетски технологичен институт (МТИ) на САЩ. Именно там за пръв път се появи революционната програма Mailbox и един човек я използва, за да остави съобщение за друг, но трябваше да използва... един и същ компютър. Сега звучи забавно, но за онова време това беше пробив. И ето още една дата, претендираща за „юбилейна“ - 1971 година. Тогава инженерът Рей Томлинсън проектира и внедри имейла за мрежата ARPANET (прототип на Интернет). Именно Рей въвежда за пръв път знака @, обозначаващ местоположението на кореспондента и, както обясни самият изобретател, това беше единственият предлог at (по) на английски език върху клавиатурата. Вярно, е че нв мина и без скандал.

Лаврите на откривател все още се оспорват от друг инженер - Шива Аядурай. През 1978 г. 14-годишният Шива започва да разработва система за електронна поща за Университета по медицина и стоматология в Ню Джърси. Неговата задача е да подражава (тоест да копира оригиналната система, така че да заработи на компютъра) хартиената междуофисна поща на университета. През 1982 г. Айядурай регистрира софтуерен патент с познатото име... EMAIL. Самият Шива в интервю за индийския Economic Times казва: „Томлинсън, е създал остаряла система за изпращане на текстови съобщения, но той, Шива, е измислил електронна поща във вида, в който се използва днес.“

Не всички са съгласни с това, но 1982 г. може да се счита за година на създаване на електронна поща, а вие си изберете това, което харесвате.

Затова пък има друго, което не предизвиква спорове: това е, че самото изобретение промени не само начина, по който общуваме, но и целия наш живот като цяло. Фактите говорят сами за себе си: според статистическия портал Statista, миналата година броят на потребителите на имейли в света е бил 3,9 млрд. и трябва да нарасне до 4,48 млрд. към 2024 г.
Освен това ние ежедневно обменяме над 280 милиарда имейли, а средният съвременен работник получава сто имейла всеки ден.

Впечатляващо! Между другото, Томлинсън си спечели място в интернет залата на славата, така че - защо да не признаем достойнствата на неговата рожба?
И колко митология се появи около новото изобретение! Например, знаете ли, че използването на имейл е отразено дори в кода на Морз: за първи път от 60 години символът @ е добавен там през 2004 г.! Или, ето още едно противоречиво постижение: имейлът стана рекордьор заради вируса ILOVEYOU - най-разрушителният в историята!

Снимка: Rawpixel Ltd / Alamy / DIOMEDIA

И още. E-mail или email? На Запад все повече и повече хора предпочитат опцията без тире и така, електронната поща е обозначена в реномирания справочник по граматика на Associated Press Stylebook... И все пак това е само препоръка, а не догма, което отново доказва, че електронната поща е демократична.

- Не всички веднага осъзнаха колко това е революционно, - казва Андрей Яблонски, интернет експерт, директор на Международната академия за цифрови комуникации. - Спомням си, че се опитах да напиша писмо до приятел в Канада от интернет кафе и не успях. Пощенската кутия не беше конфигурирана... Отне ми известно време, за да разбера всичко. А ето, днес виждаме, че електронната поща, заедно с различни цифрови услуги, замени хартията. Това не е просто комуникация: не забравяйте, че получаваме известия по имейла за глоби или за данъци, а без нея вече е невъзможно да си представим корпоративните комуникации и още много други.

Но ето ви и друго мнение, на интернет експерта Антон Меркуров:
- Самият имейл сам по себе си не е откритие - казва той. - Това е просто протокол, който работи върху интернет протоколите. Ако сме се свързали с вас и можем да прехвърлим някои данни, тогава е логично комуникацията, да е на първо място. Това е приложно решение за изобретението, наречено Интернет. На всеки няколко години нещо се променя в имейла, преоткрива се отново. Наскоро голяма компания пусна имейл с нови подходи за сортиране на писмата. Нашите кратки разговори се преместиха от пощата към месинджърите. Корпоративната комуникация от месинджърите от своя страна премина в системите за управление на проектите. Но съм сигурен, че електронната поща я имаше, има я и ще бъде и през следващите години.

Глобалните промени, които засегнаха имейла, си струва да бъдат споменати отделно. Заглавията на западните медии плашат: „Смъртта на имейла“, „Бъдещето на електронната поща е двусмислено“... Но ситуацията е по-сложна, отколкото изглежда: според експертите имейлът не е много популярен сред младите хора - от същото поколение Z, чийто живот е невъзможен без цифровите технологии... Дори и да имат имейл акаунт, те рядко го проверяват и използват месинджърите за общуване. Имейлът беше перфектен, когато всички седяха зад клавиатурата в офисите си. Новата реалност, когато цялата комуникация и работа се е преместила в смартфоните, изисква нови решения. Някои експерти дори твърдят, че електронната поща ще се превърне в нещо като... хартиената поща или стационарните телефони - артефакти, който продължават да съществуват „за всеки случай“.

И тук има една по-оптимистична прогноза: става въпрос за интеграцията. Преценете сами: едно от най-популярните приложения днес може да превърне вашата поща... в месинджър. Как изглежда? Е, например имейлите се оказват нещо като съобщения за чат, където можете бързо да споделяте снимки, да виждате как събеседникът ви отговаря и дори да извършвате видео разговори. Може би бъдещето е точно в тази симбиоза?

- Самата поща сама по себе си не се развива, тя е само инструмент. Променя се нейната екосистема - казва Андрей Яблонски. - Вземете имейл клиентите. Ако по-рано можехме да изпращаме само текстови съобщения, след това получихме възможност да вмъкваме снимки или да прикачваме файлове, сега имейлът е един вид уебсайт с много сложен „скрипт“. Сигурен съм обаче, че следващият кръг ще е опростяване. Защо всички толкова харесват месинджърите? Защото са прости: намираш правилния контакт и пишеш съобщение. Мисля, че ще стигнем до някаква технология, когато имейлът ще бъде комбиниран с месинджърите и всеки човек ще получи свой уникален универсален адрес (а не много различни акаунти и телефони, както е сега).

Какво още? Яблонски прогнозира, че в имейла ще бъдат по-добре интегрирани аудио, фотото и видеото. И в далечното бъдеще може дори да преминем към холографски разговори. Но спамът, изглежда, не може да бъде победен, освен може би от изкуствения интелект, но това, както се казва, е друга история.
Ето и един неочакван обрат: в Русия наскоро пуснаха нова интернет услуга, която ви позволява да изпратите на самия себе си... писмо на хартия или пощенска картичка и да изберете всяка дата на доставка през 2021 година. Или е рано да погребвате пощата. Не само електронната, но и хартиената.

(Превод за “Труд” - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари