В Метавселената ще се телепортираме (ИНФОГРАФИКА)

Зукърбърг обещава вируалната реалност да е готова до 2030 г. 

Всички ще имаме 3D аватар

Вярвам, че Метавселената е нова глава в развитието на интернет. Тя ще е новата глава и в развитието на компанията ни. Днес ни познавате като социална мрежа, но философията ни е да свързваме хората. Метавселената е следващата стъпка в тази посока. 

Това заяви създателят на „Фейсбук“ Марк Зукърбърг, когато неотдавна съобщи, че компанията се преименува на „Мета“. И допълни: „Надявам се в бъдеще да ни възприемат като Метавселена“. 

Метавселената е виртуална реалност от ново поколение, премахваща границите между физическия и цифровия свят. Тя е постоянно свързана с интернет, а потребителите й имат много по-големи способности от тези, които предоставят днешните очила за виртуална реалност. 

За възможностите на технологията се говори от години, но Зукърбърг е най-гласният й поддръжник. Топ мениджърите от Силициевата долина също са обсебени от идеята. Смята се, че Метавселената ще е това за виртуалната реалност, което съвременният смартфон е за „тухлените мобифони“ от края на миналия век.
„Виртуалната реалност и добавената реалност ще направят възможна телепортацията. До 2030 г. ще може да се постигне реалистичен ефект на „телепортация“, а хората да комуникират в избрана от тях среда“, казва още Зукърбърг.

Терминът „Метавселена“ се появява за пръв път в романа „Снежен крах“ на американския писател Нийл Стивънсън, който всъщност представлява антиутопия. Главният герой използва Метавселената като начин за бягство от реалността, в която битува. Жилището му е мизерна стая с размери 5 на 6 метра, правителството е заменено от корумпирани корпорации, а демокрацията се е превърнала в блед спомен от миналото. Книгата описва Метавселената като директен наследник на интернет. 

Замисляната от Зукърбърг Метавселена ще може да се използва за работа и забавление. Всеки потребител ще има дигитален 3D аватар, който може да е идентичен с него или съвсем различен от реалния му вид. На практика аватарът ни ще играе ролята на триизмерна и движеща се профилна снимка.
Чрез своя аватар ще можем да пътуваме във виртуалната реалност и дори да посещаваме места на Марс. В Метавселената ще можем да гледаме кино или да четем книги, ще можем да я ползваме като виртуален офис или класна стая. Тя ще позволи събирането на хора, разделени на километри - например пациенти да посещават най-добрите доктори.

Ако Метавселената е добре направена, то на човек може да се налага да излиза от нея само за да яде и спи. 
Заради всичко изброено обаче много психолози предупреждават, че не е ясно дали всичко това би имало положителен ефект върху човешката психика и личностното ни развитие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука