В търсене на отговора защо напускат България

Авторката Милена Димитрова раздаде много автографи в присъствието и на управителя на издателство „Книгомания“ Илиян Андонов. Снимки: Авторът

Книга на Милена Димитрова разчувства с 50 лични истории на сънародници от чужбина

През 2020 г. Румен Радев и Илияна Йотова ще канят българи от цял свят

Рядко премиера на книга е събирала толкова много хора, като „Втората България“ на журналистката Милена Димитрова. Повече от 200 души буквално препълниха във вторник вечерта столичния литературен клуб „Перото“, за да съпреживеят с авторката представянето на личните истории на 50 българи, избрали или принудени да живеят извън родината. Книгата, дело на издателство „Книгомания“, изследва основните причини за миграцията и поставя въпроса за целенасочена активна политика със сънародниците ни зад граница. Дизайнът на корицата е на Людмил Веселинов - за нея той е използвал картината на Димитър Казаков - Нерон - „Преминаване“.

Гост на събитието беше вицепрезидентката Илияна Йотова, а сред всички гости можеха да бъдат видени министри, журналисти, обществени личности, както и председателят на Културно-информационния център в Босилеград Иван Николов.

В книгата героите разказват от първо лице своите истории - накъде и защо са тръгнали, какъв е животът им, мечтаят ли да се завърнат в родината си, как се чувстват децата им. Милена Димитрова анализира и приликите с миграцията от нашите земи към Украйна, Аржентина, Щатите преди повече от век. И още - за икономическия смисъл и как се променя идентичността на сънародниците ни по света. Някои от българите, които разказват историите си, също бяха успели да дойдат, което направи срещата още по-непринудена и топла.

Първият, който застана пред публиката, бе младият Иван Донев. „Аз съм от онези българи, които вие сочите с пръст“, започва историята си той. Днес Иван от малкото градче Раковски е успял дизайнер на мода. В Италия, където се установява, а след това и на много други места той е българинът, който буквално изумява всички, а в родината си вече е носител на наградата „Златна игла“. Иван е един от хилядите успели наши сънародници зад граница, преминали през много тежки моменти, през компромиси и лишения, но направили ги силни и отговорни хора. Последваха го в разказите и други българи - Иван Иванов от Аржентина, Йордан Ганчовски от Чикаго... И всички те - изпълнени с любов към родината.

Всяка една от историите е абсолютно автентична и дава отговор на много въпроси, които останалите тук българи винаги са си задавали. Политиците, от които зависи напускащите страната да са по-малко, обаче неглижират доста от истините, които тези хора изричат без да се срамуват. И някои от тях наистина са болезнени.

„Ние трябва да говорим за проблема с миграцията и да защитаваме българския национален интерес, сподели пред всички вицепрезидентката Илияна Йотова, която направи болезнена дисекция на проблема. Нямаше как да не се почувства от залата - няколкото минути, в които тя изрече много истини, ги казва като журналист, професията от която тя тръгна в кариерата си преди време. По човешки тя разказа с какво удоволствие преди две години е поканила Милена Димитрова да стане част от политическия u екип на „Дондуков“ 2 и да отговоря за връзките с нашите сънародници зад граница. „Идеята беше фактът, че тя прави такъв писмен портрет на тези хора, ясно е, че не гледа на тях просто формално, а дава сърце и душа и знае, че този, който е разказал живота си, е докоснал душата ти“, посочи вицепрезидентката.

Илияна Йотова обясни, че хората, които говорят от страниците, са всъщност хората, които тя и Милена Димитрова са разпитвали и посрещали техните болки и усмивки по време на срещите им с тях по света. С болка Йотова съобщи факта, че в Босилеград от 98% население с български произход само 30 деца са се записали да изучават български език.

Редакторката на книгата политологът Татяна Буруджиева посочи, че българите извън страната са си създали своя България. „България е длъжна да ни събере всички, не физически, а духовно. Разпиляването на българите е най-големият грях на политиците.“

Вземайки микрофона от водещия - известният журналист от Дарик радио Кирил Вълчев, авторката Милена Димитрова сподели пред всички, че с „Втората България“, книга, върху която е работила две години, иска да разлюлее една камбана, която „всички заедно да вкараме колкото може по-скоро в приоритетния дневен ред на държавата“. Тя отбеляза, че нашето общество живее от една криза в друга, помни максимум до две преди това. И не обръща внимание на нещо, което лично го засяга. „И моите деца са в чужбина, и вашите, и на близките ни. Най-хубавото на моята сегашна Коледа беше, че едното дете успя да си дойде, но другото - не. Освен това виждам, че е скъсан моста сред поколенията между младите и старите“, призна тя пред всички.

Въпросът с обезлюдяването на България се явява национален въпрос. И той чака политическото решение - няма какво да си заравяме главата в пясъка. Може би като глътка свеж въздух прозвучаха и думите на Илияна Йотова, които веднага бяха определени за „новина“. „С президента Румен Радев планираме през втората половина на тази година да поканим представители на българските общности от целия свят и да видим как можем да си бъдем полезни“, съобщи тя. И убедено посочи, че не може въпросът с българската емиграция да бъде оставен само на родовата памет. Тя обяви, че 2020 година ще бъде година на единението на българите. Без език няма българска общност, каза тя и за пореден път заяви, че България трябва да създаде свой Български културен институт. „Казвала съм го много пъти на колегите ми, но гласът ми е глас в пустиня!“, посочи със съжаление тя. И с надежда допълни, че тази година ще бъде пробна за създаването на интернет платформа, чрез която българите ще могат да поддържат връзка по всяко време навсякъде по света.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура