В царството на гъбите в Гревена

Гравена е рай за любителите на гъби.

На рафтинг с богинята Афродита по река Алиакмонас

Гръцкият регион Западна Македония крие тайни за ценители пътешественици 

Мостът в дефилето Портицас е любимо място за снимки 

Мислите си, че познавате Гърция? А пробвали ли сте над 20 ястия от гъби в Гравена? Били ли сте на рафтинг по река Алиакмонас? Знаете ли кой е гръцкият град, който се слави с производството си на червени чушки? Къде ядат най-хубавият боб в южната ни съседка? Къде и колко ще ви струва да осиновите мечка? Били ли сте на гроба на цар Самуил? Виждали ли сте църква, в която наред със светиите са изографисани древногръцки философи и Александър Македонски? Знаете ли, че дракон пази златните съкровища на Кастория? Всички тези и много други интересни преживявания ви очакват в гръцкия регион Западна Македония. И не на последно място регионът буквално е кулинарен рай. 

Истинското царство на гъбите се намира в Гревена. При това не само защото в региона виреят близо 2500 вида гъби, от които над 150 ядливи, а защото целият град буквално живее и обича гъбите. В трудните моменти от историята местните са оцелявали основно благодарение на гъбите в гората. Сега отново могат да покажат красотите на Гревена на туристите, благодарение на невероятното разнообразие от ястия от гъби, които са достойни за всеки Мишлен ресторант. В таверната в центъра на градчето ни поднасят над 20 ястия от гъби – салата с любимите на римския император Гай Юлий Цезар гъби, наречена на него цезарска гъба, която може да се хапва и прясна, печени гъби, пържени със зеленчуци, задушени, пълнени с местни сирена, пай с гъби, баница с гъби, панирани гъби, наденици с гъби, туршия от гъби, паста с гъби, хляб с гъби и накрая дори сладко от гъби, което се приготвя от специални такива, чиито аромат напомня кайсии. Въобще рай за гурме ценителите. Цените на порция са около 5-6 евро, така че ви препоръчваме да отидете с приятели, за да можете да поръчате максимално много различни ястия, които да си поделите. Плато за двама се предлага на цена от 13 евро, за трима – 16 евро, а за четирима – 22 евро.

Местността Портицата е сред по-непознатите за туристите съкровища на Западна Македония.

Всъщност за гъбената мания, която със сигурност ще ви обхване в Гревена, е виновен един човек – основателят на Гъбеното общество в Гревена – Йоргос Константинидис. Започва да промотира гъбената култура и възможностите, които дава местното богатство преди около 30 години, пише книги, изнася лекции, докато лека-полека буквално не запалва и млади и стари да погледнат на традиционното си препитание като възможност за правене на бизнес. Резултатът не закъснява. През тази година за 17-ти път ще се проведе специализирания гъбен фестивал в Гравена от 16-ти до 20-ти август. В местния парк местни и туристи празнуват с весели шапки-гъби, опитват вкусните местни специалитети напълно безплатно и се забавляват. Запалени по събирането на гъби и ловът на трюфели с кучета са и най-младите. А за тези, които не успеят да посетят Гравена в дните на фестивала остава утешителната награда – да си купят паста с гъби, мариновани гъби, локум с гъби, ликьор от гъби, заготовка за ризото или орзо с гъби или просто ръчно направен магнит. Уверяваме ви, че е толкова изкушаващо, че е добре да си предвидите по-голям куфар или допълнителна раница. И не, не се шегуваме. Защото кулинарното и гурме пътешествие в Западна Македония просто започва от Гревена, но далеч не приключва с китното гръцко градче.

Преди да ви разкажем за другите типични продукти обаче ви каним на пътешествие с истинска богиня – нашият рафтинг гид Афродитис – с други думи богинята на красотата и любовта от гръцката митология Афродита. Истинско приключение е да се спуснем с лодка по бързите води на река Алиакмонас, най-дългата в Гърция, която ту тече бавно и лежерно, позволявайки ни да се наслаждаваме на зеленината и птичките, които като че ли водят лодката ни, ту бързо и вълнуващо. Трудността е до 3 или с други думи става да запали както начинаещи, така и средно подготвени рафтъри. По реката има и по-сложни маршрути, но като за нашето ниво този е перфектен. От рафтинг клуба ни дават дрехи и обувки, така че да не измокрим своите.

Цветът на река Венетикос омайва и до днес, а местните предпочитат да плажуват край разхлаждащите й води през лятото.

Приключението продължава със спирка на пясъчен плаж край реката за чай и сладки, придружено от скоковете от скалите на по-смелите и завършва с „body rafting” - тоест спускане по бързеите без лодка, а само отпускайки се върху водите на реката. 
Препоръчваме ви още да се насладите и на уникалния зелен цвят на съседната река Венетикос, да се разходите из „Национален парк Северен Пиндос”, планината Пиндос и националния парк Валя Калда, да отскочите до село Спелео и живописния каньон Портица, на който е построен красив каменен мост от 12 -13 век. Според легендата жителите на селото се бранили от набези чрез порта, поставена в близост до моста, която била единственият път по наклона от 45 градуса, за да се изминат около 200-те метра до селото. Днес туристите избират по-приятния вариант да поемат от центъра на селото само надолу и да се насладят на красивите панорами докато неусетно стигнат до стария мост.

Гробът на българския цар е на остров Ахил в езерото Малка Преспа 

Базиликата на Самуил е копие на тази в Плиска 

С лодка разглеждате скални икони от 12-13 век

Базиликата, построена по нареждане на българския цар Самуил, е сред туристическите атракции на остров Ахил в езерото Малка Преспа. 

Няма как едно от най-притегателните кътчета за българите в гръцката област Западна Македония да не са езерото Преспа и базиликата на цар Самуил. За да стигнете до там минавате по понтон, който свързва остров Ахил със сушата. Още на паркинга ви посрещат усмихнати търговци, които ви предлагат да си купите от местната гордост – боб, тъй като районът се слави именно с това, че са най-добрите производители в страната на зрелия фасул. Кратката разходка до острова от няколко минути ще ви преведе край гора от папури, истинско птиче царство, а при късмет можете да видите и грациозните движения на водна змия, която буквално се носи по повърхността на езерото.

В базиликата е открит и гроба на българския владетел.

Базиликата „ Свети Ахил“ със сигурност ще ви се стори позната. Построена е от българския цар Самуил през периода от 986 до 1002 година. Базиликата е копие на тази в Плиска и е с площ от 968 метра. Именно в нея е погребан и владетелят, чиито гроб открива през 1965 г. гръцкият археолог Николаос Муцопулос. Днес тленните останки на владетеля се пазят в историческия музей в Солун. А на гробната му плоча е поставена саксия с цветя, за да напомня за любимото му място, избрано за вечния му сън приживе от българския цар.

Езерото Голяма Преспа и неговите пеликани и скални икони можете да разгледате отблизо с лодка.

В съседното езеро Голяма Преспа, което е свързано с Малка Преспа с плавателен канал, можете да се насладите на една от най-големите колонии на пеликани в Европа. Според местния ни гид Ираклис 20 на сто от пеликаните в света обитават именно Преспа. За да видите кормораните, пеликаните и другите пернати обитатели в езерото можете да наемете лодка. С нея ще успеете да се насладите и на скални иконописи от 12-13 век, както и на скални параклиси. Както и да се ориентирате коя част от водите е гръцка, коя албанска и коя част от езерото принадлежи на Северна Македония.

Неолитно селище на 5600 години е превърнато в атракция

Дракон пази златото на Кастория

В Нимфео можете да осиновите мечка

Неолитното селище е възстановка на реално такова от преди 5600 години.

Според местната легенда в една от най-красивите пещери в непосредствена близост до Кастория има златно съкровище, пазено от дракон. Не това е причината обаче е единствената причина да ви препоръчваме да я посетите. Всъщност огромните сталактити, сталагмити и сталактони, подземните езера и причудливите скални драперии са си истинско съкровище и днес. Заради липсата на достатъчно кислород обиколката продължава около 20 минути, а снимките със светкавица са забранени. За това на пръв поглед кратко време ще можете да видите 7 езера, изваяни от природата скулптури под формата на дракон, костенурка и дори Дядо Коледа, да научите защо в пещерните езера не вирее риба, макар и водите им да са свързани с езерото Орестиада, в което кипи от подводен живот. Ние естествено знаем отговорите, но ще ви оставим правото да бъдете откриватели, когато посетите Кастория с нейните стари къщи и уникален музей на иконите, в който се пазят 75 безценни образци, включително и такива от 12-13 век, като експонатите задължително участват в най-големите изложби на икони от Византия в света, тъй като в Кастория се пазят едни от най-старите църковни произведения, опазени от влиянието на вековете. В непосредствена близост до Кастория можете да разгледате и възстановка на неолитно селище на база на археологически проучвания от 5600 години преди Христа.

В убежището за мечки се отглеждат около 20-ина животни, които не са способни сами да се справят с оцеляването на свобода.

Сред местата, които горещо ви препоръчваме да посетите в Западна Македония са още винарският район около град Флорина и влашкото село Нимфео, прочуто като едно от най-красивите села в Гърция. Със сигурност ще ви впечатлят запазените къщи, които днес приютяват туристи, а автентичното им обзавеждане от епохата говори колко са били богати местните жители, които били основно производители на сребърни бижута и търгували в Египет с памук. Църквата, която е възстановена, след като е опожарена от комунистите, впечатлява с факта, че редом до типичните църковни икони в нея са изографисани портрети на древногръцки философи като Сократ и Платон, които според местните са проповядвали християнските ценности преди Христос, на местни светци, загинали по време на Османската империя и дори на Александър Велики.

Дракон пазил златно съкровище в пещерата край Кастория.

В близост до селото е и убежището за мечки, в което не само можете да видите 20-ина мечки в естествения им хабитат на една ръка разстояние, но и да си „осиновите“ животно срещу 100 евро или да си купите „мечешки“ сувенири, за да подпомогнете дейността на неправителствената организация Арктурос, която всеки ден осигурява по 25 кг храна на всеки от мечоците, грижи се за здравето им и при възможност ги връща в естественото им местообитание.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм