Валентин Николов: България не може вече да диктува пазара си на електроенергията, след като е свързана с ЕС

България не може вече да диктува пазара си на електроенергията, след като е свързана с ЕС. В Румъния, Холандия, Португалия например има много офшорни вятърни централи, които създават условия, когато има вятър за ниски цени на електрическата енергия, дори отрицателни. Това каза за Bulgaria ON AIR Валентин Николов, член на съвета на директорите на Българския енергиен холдинг.

„Сега обаче не е така и въздушните маси не са с такъв интензитет. Това повиши цените на север и на запад. България е нетен износител на електрическа енергия за региона. В региона въглищните централи на съседите ни не работят с пълен капацитет. Те намалиха персонала си. Очаква се до края на годината ТЕЦ 2 в Маришкия басейн да излезе на печалба, защото той натрупа много голяма загуба в началото на година, която ще се компенсира", допълни още той.

По думите на Николов засега не можем без въглищни централи в България не е възможно и трябва да работят възможно най-дълго: "Някои централи вече имат планове за модернизация, които включват парогазови инвестиции. Някои от тях ще минат само към газови.“

"Най-големите инвестиции трябва да са в базови мощности - това са ядрените централи - дали да бъде в АЕЦ „Козлодуй“ или в Белене. Според проучванията ни, ако у нас до 2030 година спирането на дизеловите двигатели е факт и вносът на електрически стане масов, при 2 милиона електрически двигатели, един блок ще отиде само за зареждането им. За 2050 година се очаква да бъдат 3 милиона електрически автомобили и това ще е за два блока", заяви Николов.

"Освен обективните фактори за повишаване на цената на електроенергията, голяма заслуга имат и банките, най-вече ЕЦБ, която наля голям ресурс в тях. Добър вариант за това са хедж фондовете, които инвестират в електрическа енергия и от друга страната се получава и хеджиране на електрическа енергия", коментира Николов.

"Тази компонента беше създадена 2005 година от нас, за да може да компенсира американските централи или дългосрочните договори, където влизат и възобновяемите източници, за да постигнем 16% потребление на възобновяеми източници. Цената няма нужда от компенсация вече, тя е много по-висока и задължение към обществото ще бъде отрицателно", каза Валентин Николов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика