Валентина Терешкова – Генералът на президента

Няма човек в цивилизования свят, който да не е чувал за Валентина Терешкова, първата жена-космонавт в света и първата жена със званието „генерал-майор“ от авиацията. Днес, 6 март, тя навършва 87 години, но не мислете, че си седи вкъщи с плетка в ръце. Общественичка през целия си живот, Терешкова и сега участва дейно в политиката като депутат в Държавната дума от партията на Путин „Единна Русия“.

Пребиваването й в парламента съвсем не е „почетно“, т.е. фиктивно. Напротив. На 10 март 2020 г. Терешкова беше тази, която предложи поправка в конституцията на страната, благодарение на която Владимир Путин може да се яви на изборите тази година за нов президентски мандат, а след шест години – за още един, и така да управлява до 2036 г. Предложението, за което опоненти твърдят, че Терешкова въобще не е знаела, но като верен генерал на Путин е приела да внесе в Думата, е прието с 383 гласа „за“, нула „против“ и 43 „въздържали се“. Тогава 84-годишната депутатка отнесе много негативни коментари, между които и този да бъде изпратена с еднопосочен билет в космоса, но това не се отрази на верността й към президента.

Като председател на Комисията по етика в Държавната дума през октомври 2023 г. Терешкова не реагира и коментира лаконично в Телеграм канала си предложението на депутата генерал Андрей Гурульов да бъдат унищожени 20 процента от руснаците, които не се доверяват на Путин. Тя написа само: „Изказването на Гурульов е свещено право на лично мнение“. 
Не я смути по никакъв начин и включването й в различни санкционни списъци във връзка с войната в Украйна. На 16 декември 2022 г. името й се появи в 9-ия санкционен списък на ЕС срещу Русия. Като член на руската Дума тя гласува в подкрепа на анексията на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области към Русия. В същия списък са общо 141 души, между които режисьорът Никита Михалков, бившият постоянен представител на Русия в ЕС (цели 17 години) Владимир Чижов, много руски политици, магистрати, както и дъщерите на проруския чеченски лидер Рамазан Кадиров Айшат и Карина.

Няколко месеца по-рано, през май същата година, чешкият град Ческе Будейовице, столица на Южна Бохемия, отне почетното гражданство, дадено на първата жена-космонавт още през 1979 г. На 30 септември 2022 г. депутатката попадна в списъка на санкционирани от администрацията на САЩ десетки руски физически и юридически лица, отново заради одобреното от тях анексиране на окупираните украински територии.

Съвсем обяснимо през ноември 2023 г. в Лвов беше демонтиран паметникът на Валентина Терешкова, вдигнат през 80-те години. Скулптурата е предоставена на Музея на тоталитарните режими „Територия на терора“. Преди това улицата, водеща към площада с монумента и наречена на името на космонавтката, беше преименувана.

Въпреки своите 87 гoдини, Валентина Терешкова вce oщe миcли зa космоса. Cпoдeляла е, чe нaй-мнoгo oт вcичĸo иcĸa дa пoceти Чepвeнaтa плaнeтa. Тя дори oбяви, чe e гoтoвa дa бъдe cpeд дoбpoвoлцитe зa пoлeт дo Mapc, дopи дa не мoжe дa ce въpнe oбpaтнo.

Страстта към летенето се поражда у Терешкова още като момиче – тя се записва в клуб по парашутизъм в Ярославъл и има над 90 скока. Това е причината да я изберат за космическата програма, когато съветските вождове решават да изпратят жена в космоса. Валентина влиза в одобрената измежду 400 кандидатки петорка, която се обучава лично от Юрий Гагарин. Накрая изборът пада върху нея и на 16 юни 1963 г. някогашната тъкачка полита на „Восток 6“ и става първата жена и първото невоенно лице в космоса. Там Терешкова престоява почти три денонощия и прави 48 обиколки на Земята.

Според една от конспиративните теории астронавтката всъщност е участвала в експеримент, за да се види как космическата радиация се отразява на женския организъм. Ако наистина това е била целта, то Терешкова доказва, че космосът не е опасен за жените, защото малко след завръщането си се омъжва за космонавта Андриян Николаев и ражда дъщеря Елена, на която всичко си е наред. Тя пък има двама синове.

 

Благодаря ви за всичко

От времето на вашия легендарен полет в Космоса вие сте била за всеки от нас пример за служба на отечеството. Вие и днес продължавате да се трудите неуморно в Държавната дума. Благодаря ви за всичко и ви поздравявам.

Президентът Владимир Путин по повод 80-ия й юбилей

 

Готова да лети до Марс

И сега бих участвал в експедиция до Марс! Преди години първата жена космонавт Валентина Терешкова заяви, че е готова да лети до Червената планета с еднопосочен билет. Предполагам, че тя се шегуваше, защото такова нещо не бих поискал нито за себе си, нито за когото и да било. Е, бих тръгнал, но ще искам да се върна.

Космонавтът Георги Иванов

 

Добър пример за музея на тоталитаризма

Тази композиция няма художествена стойност, но би била много добър пример за музея на тоталитаризма. Тъй като тази улица в съветско време носеше името на Валентина Терешкова, няма съмнение, че паметникът е в нейна чест. Трудно е да го наречем паметник, това е по-скоро малка скулптура, защото не е нещо толкова монументално, освен това той не е описан никъде в литературата.

Иван Сварник, украински историк

 

Нямам право да греша

Нямам право да направя грешна стъпка в живота, да извърша грешно действие. Израснах с тази мисъл: „Не можеш да правиш грешки, защото не можеш да разочароваш родителите си!“

Дъщерята Елена Терешкова

Оцелява в атентат срещу Брежнев

В началото на 1969 г. Терешкова едва не става жертва в атентат срещу Леонид Брежнев. Тя и още трима космонавти се движат като втора кола в кортежа на съветския лидер, когато младият офицер Виктор Илин открива стрелба с два пистолета „Макаров“ по автомобила им. Той не е съгласен с нахлуването на съветска войска в Чехословакия няколко месеца по-рано. Тъй като стъклата на колите са затъмнени, атентаторът не вижда кой е вътре, но предполага, че най-важните лица са във втория автомобил. Успява да отправи 14 изстрела, преди да бъде повален.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети