Валери Стефанов събра свои мисли в уникална книга

Статиите, събрани в книгата, проф. Валери Стефанов пише в продължение на двадесет години.

“Подписът на Кафка” е луксозно колекционерско издание

Издателство “Фабер” отпечата само 100 номерирани екземпляра, всеки от тях подписан от автора

Проф. Валери Стефанов представи новата си книга “Подписът на Кафка”. Тя е колекционерско луксозно и стилно издание, което събира в себе си статии, писани през годините. Отпечатани са само 100 номерирани екземпляра, всеки от тях подписан от автора, а допечатване няма да има.

Оформлението също е уникално - всеки текст е с различен дизайн, но обединяващата идея е да прилича на средновековен манускрипт.

“Книгата “Подписът на Кафка” е писана в продължение на двадесет години и в известен смисъл е обобщение на личния ми опит на преподавател и тълкувател на текстове. Тя е общуване с някои от любимите ми автори - Сервантес, Кафка, Борхес, размисъл върху теми, които трайно са ме вълнували”, каза пред “Труд” проф. Стефанов.

Той поясни, че това е книга за ролята на хуманитарната култура, за нейната значимост и ефективност. В нея се обсъждат въпросите на паметта - начините, по които тя функционира, ролята на на словото и на библиотеките като нейни гаранти.

“Друг фокус са проблемите на идентичността - през темите за авторството, подписа, името. Специално място е отделено на училището - фундаменталната му историческа мисия, неговата способност и неспособност да прави от хората граждани. Важна цел на тези статии е да се покаже потенциалът на интерпретацията - възможността да конструираме по-богати и интересни смислови светове”, добави още писателят.

Той разказа, че две от работите в книгата изследват генезиса на демокрацията и уроците, които все още можем да научим от старите гърци. Те са опит за вникване в новите изпитания пред този стар политически ред.

В първата част са осмислени ролята на библиотеките като пазители на паметта, актуалността на вековния филологически проект, ролята на четенето за формирането на личността, присъствието на диаболичния код в културната история на човечеството.

Във втората част са изследвани няколко ключови книги в европейската литература - “Дон Кихот”, “Мечо Пух”, “Еротизмът”, “Парфюмът”. В центъра на вниманието са проблемите на авторството, загадките на идентичността и сексуалността, механизмите на властта, ефектите от манипулациите.

Третата част разглежда проблемите за “високото” и “ниското” в културата, мястото на хуманитарната култура в съвременния свят, ролята на училището, връзките и зависимостите между идеология, власт и литература.

Четвъртата част се занимава с генезиса на демокрацията - реконструира онези исторически условия, които са довели до създаване на подобен социален и управленски модел.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура