ВАР призна гол от засада за Испания

Системата ВАР претърпя първия си очевиден голям провал след въвеждането си във футбола. Панелът от съдии даде преднина на Испания в мача с Полша от група „Е“ на европейското първенство в Севиля. Домакините се оттеглиха на почивка при 1:0 с гол на Алваро Мората в 26-ата минута. Попадението първоначално не бе зачетено, след като страничният съдия вдигна флага за засада, тъй като нападателят беше очевидно зад последния от защитата на поляците в момента, в който топката бе отправена към него. Главният рефер Даниеле Орсато (Италия) обаче получи сигнал от дежурния панел, който явно бе преразгледал ситуацията и по указание „отгоре“ призна гола за редовен. На видеозаписите обаче се видя, че Мората е в засада, а случаят не може да се сравнява с попанедието на Ромелу Лукаку срещу Русия, тъй като тогава топката бе докосната от играч на съперника.

Испания запази аванса си и благодарение на няколко пропуска на поляците, най-фрапиращият от които бе на звездата Роберт Левандовски. В края на полувремето таранът от упор улучи вратаря Унай Симон в корема.