Васил Велев: Актуализираният бюджет ще създаде проблеми с финансовата и макроикономическата стабилност

Последните 12 месеца цената на тока е 245 лева за мегават/час. Удвояването на цената е главната причина за скока на цените в магазините, тези 16% инфлация на цените на дребно. Днес цената е 702 лв., без компенсации би трябвало да плащат толкова днес, че и нагоре, заради мрежовите такси и надценките на търговците. Това не е двойно, а седморно спрямо година назад. Може да си представите до каква инфлация би довело до това, ако нямаше това решение за компенсиране свъхвисоките цени. Това каза за БНТ Васил Велев – председател на Асоциацията на индустриалния капитал.

"Спекулира се с темата докога ще продължава това. Прогнозната цена, която най-вероятно ще обяви КЕВР днес е 431 лв. средна прогнозна цена за потребителите на свободния пазар. Без компенсации това е очакваната средна за година напред пазарна цена. За бита е определена фиксирана цена - 82 лв. за мегават/час. Субсидира се силно цената на хората които нямат възможност да плащат, но така и на заможните. Правилният начин е енергийни помощи, подпомагане на тези, които имат затруднения със сметките, докато хората със средни доходи, хората с високи доходи трябва да плащат реалната цена", заяви Васил Велев.

"Не очакваме занапред при това решение от вчера цената на електроенергията да генерира допълнително инфлация, по-скоро ще започне едно задържане на цените и бавно намаляване. Но това което е голям проблем е цената на природния газ, защото електроенергията си я произвеждаме сами. Не е така с природния газ, ние него го внасяме и цената там изхвърча до небесата", коментира Велев.

Васил Велев изрази мнение, че актуализираният бюджет е предизборен: „Той ще създаде проблеми с финансовата и макроикономическата стабилност и не е изключено да доведе до увеличаване на данъците в следващата година или до намаляване на някои разходи. Това което беше хубаво в него е, че се увеличиха разходите за образование.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика