Васил Велев: Проблемът не е в това, дали персоналът има зелен сертификат, проблемът е, че вече има много малко посетители

По това време трябваше да имаме напреднала бюджетна процедура, проект за бюджет, внесен в Парламента, преди това обсъден в Тристранния съвет. Синдикатите направиха едни напълно нереалистични предложения, които бяха извън всякаква прогнозна и бюджетна рамка. Това каза за Bulgaria ON AIR на Васил Велев, председател на УС на АИКБ.

„Това, което се предлага за МРЗ е 764 лв. Но това е основна заплата, всъщност никой не получава такава заплата. Получава се брутна МРЗ, като се начисляват класове за прослужено време. Като добавим 10 % тя става 840 лв. За ИТ сектора, финансите, енергетиката може и да е поносима сума, но има поне 10 икономически сектора, където това е над средния осигурителен доход. Това означава, че или те трябва да затворят, или да минат в сивия сектор. Защото, ако увеличат своите цени, никой няма да влезе при тях. Всякакви подхвърляни, от рода на: “да си намалят печалбите и така да увеличат заплатите“, не може да стане, защото са на загуба. Само това остава сега за тези сектори, след зелените сертификати, цените на електроенергията, при срива на оборотите им, да се направи едно административно, непремерено вдигане на минималните заплати“, допълни още Васил Велев.

„Проблемът не е в това, дали персоналът има зелен сертификат, проблемът е, че вече има много малко посетители. И оттам оборотите и продажбите са се сринали. Те са 60-70 % надолу, а разходите са същите. Т.е. приходите са станали 20-30 процента, а разходите са 100 %, та даже и повече, защото цената на електрическата енергия е три пъти по-голяма“, каза Велев.

„Прогнозната цена на ел. енергията е 119 лв. За сравнение, през месец октомври средната цена е 369 лв. Т.е. повече от три пъти над прогнозната. През ноември цените са още по-високи“, каза Велев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика