Вашингтон и Лондон към бойкот на 80-годишнината от десанта в Нормандия

Честването през 2019 г. на 75-ата годишнина от десанта в Нормандия събра десетки държавни глави, сред които тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп и покойната вече британска кралица Елизабет Втора.

САЩ и Великобритания вбесени от поканата на Макрон към Русия да участва в честванията на „Деня Д“

Все още не се знае дали Кремъл ще уважи събитието

Отсъствието на Путин би било унижение за Москва

Президентът на САЩ Джо Байдън и кралят на Великобритания Чарлз III са очаквани на тържествата във Франция на 6 юни по случай 80-ата годишнина от десанта на съюзническите войски в Нормандия, който проправя пътя към поражението на германския нацизъм и края на Втората световна война.

Но, както гръмнаха неотдавна редица медии отвъд и отсам Океана, не се знае дали двамата държавни глави ще уважат организираното от техния колега Еманюел Макрон честване или иначе казано - дали няма да го бойкотират? Защото, както бе оповестено в края на април, но новината бе раздухана едва през последните дни, френският държавен глава е поканил да участва в тържествата в Нормандия и Русия - сега враг №1 на Запада, но някога лоялен и готов на саможертва негов съюзник в борбата срещу хитлерофашизма.

Решението на Франция да покани Русия на честванията по повод осемдесетата годишнина на „Деня Д“, както е било кодовото название на десанта, предизвика изненада, недоумение и силно раздразнение в не една столица на страните-членки на НАТО, писа италианският всекидневник „Кориере дела сера“. Възцари се направо ужас, подчерта пък парижкият „Льо Фигаро“, независимо от факта, че Москва не е обявила официално дали неин представител ще присъства на тържествата, просто защото над главата на президента Владимир Путин виси издадената преди повече от година от Международния съд в Хага заповед за арест. А именно той би трябвало да уважи събитието, още повече, че вече е присъствал на отбелязването на шейсетата и седемдесетата годишнина на „Деня Д“ през 2004 г. и 2014 г., наред с ръководителите на някогашните съюзници Великобритания, САЩ, Франция, плюс тези на победената Германия. Като при втория случай - няколко месеца след анексирането на полуостров Крим от Русия, тогавашната германска канцлерка Ангела Меркел посредничи между Путин и украинския лидер по онова време Петро Порошенко, поставяйки началото на така наречения Нормандски формат, довел до неизпълнените по-късно от Киев Мински споразумения.

Ето защо мнозина наблюдатели из столиците на Западна Европа сега смятат, че отсъствието на Путин и появата в Нормандия на премиера или външния министър на Русия би било прието от Москва като унижение - причина, поради която е малко вероятно Кремъл да изпрати високопоставена личност на честванията.

На тържествата по случая „Деня Д“ по традиция присъстват и ветерани от десанта.

Интересно е да се знае как Вашингтон и Лондон дават израз на негодуванието си от поканата-дразнител на Еманюел Макрон. Докато официален представител на Държавния департамент на САЩ заявява пред изданието „Политико“ не без ирония, че руснаците в Нормандия са „добре дошли“, тъй като биха си дали сметка, че някога са се борили срещу истинския нацизъм, а не срещу въображаемия, който виждали сега в Украйна, то реакцията край Темза е много по-язвителна. Говорител на британското правителство окачестви дипломатическата активност на Париж напоследък като „много обезпокоителна“ и едва ли не „антисъюзническа“. Освен поканата към Русия за Нормандия, пресаташето на премиера Риши Сунак определи направо като неуместни  „царственото посрещане“ от Еманюел Макрон на китайския лидер Си Цзинпин във Франция и изпращането на френския посланик в Москва на церемонията по встъпването на Владимир Путин в новия му президентски мандат. Както писа италианският в. „Кориере дела сера“ все пак е трудно да се разбере подобно тълкуване на поканата на Макрон, още повече, че наистина след години на диалог с Путин, Еманюел Макрон всъщност сега е най-последователният и решителен европейски лидер, задълбал в браздата на противопоставяне на руския експанзионизъм и в подкрепа на Украйна. До степен да призовава европейските съюзници да не изключват изпращането на войски по фронтовете във воюващата страна в случай на крах на киевската армия.

Нищо чудно обаче поканата за Нормандия към Русия вероятно да е и опит да се остави открит канал за комуникация, колкото и малко вероятно да е това, допуска пишещото братство.

Но, както загатна парижкият в. „Льо Монд“, като добър познавач на американските президенти, преди да отправи поканата към Москва, Макрон може би се е сетил за известната фраза на държавния глава - обединител на САЩ Ейбрахам Линкълн: „Не можем да избягаме от историята!“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения