Вдигат двойно заплатите на изборните комисии

Снимка: БНР
Изключение от споровете за постове в изборните комисии в цялата страна стана Велико Търново, където партиите се разбраха за разпределението на местата само за 22 минути.

Партиите се карат за постовете в РИК, ЦИК ще назначава ръководствата им

Членовете в СИК ще вземат по 195 лева, а председателите на големите РИК - 1850 лева

Експертите ще са с 1200 лева

Двойно са увеличени възнагражденията на членовете на Секционните избирателни комисии (СИК) за предсрочните избори на 2 април в сравнение с вота на 2 октомври 2022 г., коментираха пред “Труд News” от ЦИК. Месечните заплати в Районните избирателни комисии също са увеличени с поне с 500-600 лева. Така в райони с над 400 секции председател вече ще получава 1850 лева, вместо 1280 лева от изборите преди няколко месеца, а член на РИК 1600 лева вместо досегашните 1150 лева.

В СИК също има значително увечиление на възнагражденията - от 85 лева на 195 лева за членовете, а председателите ще получат 250 лева вместо досегашните 115 лева за месец. Експертите към РИК ще са със заплати 1200 лева, а до сега получаваха 850 лева. Техният брой варира от 2 експерти до 4 или 5 технически сътрудници, като последните са със заплати от 850 лева, вместо 640 лева за предходните избори.

Проверка на “Труд News” установи, че почти в цялата страна политическите формации не са се разбрали за постовете и съставите на РИК и предстои до седмица от ЦИК да направят назначенията.

Едно от малкото изключения за постигнат консенсус бе постигнато във Велико Търново. Там партиите се разбраха бързо и в рамките само на 22 минути консултации приключиха с решение за състава на 13-членната Районната избирателна комисия. Коалицията ГЕРБ-СДС пое председателското място на РИК. “Случаят е безпрецедентен за последните близо 20 години”, коментираха пред “Труд News” представители на партиите. В началото на заседанието проблемно се оказа председателското място с кандидатурите на ГЕРБ-СДС за Десислава Йонкова и на ПП за Николай Илиев. В последствие Илиев оттегли кандидатурата си и беше номиниран за зам.-председател, като номинацията му стана трета за този пост заедно с кандидатурите на Сева Памукчиева от “Демократична България” и на Ирена Стасинупулу от “БСП за България”. “Демократична България” оттеглиха номинацията си. Секретарското място остана за Диана Петрова от ДПС.
“Комисията е колективен орган, но всяка партия, търсейки своя авторитет, държи да има председател, да има зам. председатели, секретар. Това е една зрялост, благодаря им. Нека такъв консенсус да има и в бъдещото Народно събрание”, коментира областният управител инж. Георги Гугучков.

За сметка на това ЦИК ще определи съставите на Районните избирателни комисии във Варна и Добрич, след като партиите не се разбраха за постовете. Във Варна председател отново ще е Велин Жеков, предложен от ГЕРБ. Той ръководи дълги години РИК и кандидатурата му за вота на 2 април бе единствена. Партиите обаче спориха за секретарското място. Номинации направиха БСП и “Продължаваме промяната”, като консенсус не бе постигнат. В Добрич пък спорът бе за двете зам.-председателски места, тъй като предложения за тях дадоха 4 партии - ПП, “Възраждане”, БСП и Български възход. ГЕРБ безалтернативно номинира за председател досегашната шефка на РИК-Добрич Цонка Велкова.

В Благоевград, Шумен и Бургас партиите също се скараха за секретарското място в РИК. В Пиринско до сега то винаги се е давало на ДПС, но сега претенции към него изявиха от “Възраждане”. В Шумен юристът Ахмед Джамбазов бе номинация за поста, тъй като има голям опит, но от ПП застанаха зад кандидатурата на адвоката Светлин Стрелков и отново ЦИК ще трябва да заседава по казуса. Георги Михов от БСП и Емине Иляз от ДПС са двете предложения за секретар на РИК-Бургас.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика