Вежди Рашидов събра „Големите майстори на ХХ век“ в своята галерия

Снимки: Пламен Стоименов
Вежди Рашидов в своята галерия с проекта за паметника на Патриарх Евтимий от Марко Марков.

Шедьоври от ХХ век в галерията, носеща неговото име

Показани са картини на признати художници като Никола Танев, Златю Бояджиев, Теофан Сокеров

Планира експозиция със забравените големи творци

Събитието уважиха колекционери, творци и ценители на изкуството

Вежди Рашидов събра творби на “Големите майстори на ХХ век” в своята арт галерия, носеща неговото име. На откриването на изложбата присъстваха интелектуалци, общественици и ценители на изкуството.

Във впечатляващото ново арт пространство на “Симеоновско шосе” 97 в София са експонирани творби на емблематични автори от ХХ век, формирали художествения вкус на цели поколения и белязали развитието на българското изкуство, като художниците Ненко Балкански, Никола Танев, Златю Бояджиев, Теофан Сокеров, Васил Стоилов, Иван Милев, Бенчо Обрешков, Тома Трифоновски, Генко Генков, Димитър Казаков-Нерон, Томас Кочопулос, Стоимен Стоилов, Емил Стойчев, Иван Димов и скулпторите Асен Пейков, Борис Райнов, Любомир Далчев, Марко Марков, Никола Терзиев-Желязото, Иван Лазаров, Галин Малакчиев, Крум Дамянов, Валентин Старчев. 

Всяко име в тази уникална изложба носи оригинален почерк, разпознаван безпогрешно и от ценители, и от изкуствоведи, и от публика. Сред гостите на изисканото събитие бяха Симеон Сакскобургготски, акад. Юлиан Ревалски, акад. Дамян Дамянов, Кирил Вълчев, Валентин Старчев, проф. Чавдар Попов, Красен Кралев, Тома Биков и много други. Куратор на експозицията е проф. Чавдар Попов. Той приветства Вежди Рашидов за изключителната колекция.

Изложбата събра много приятели на Рашидов и ценители на изкуството.

“Дойдоха колекционери, почитатели на изкуството, колеги - хора, които имат сериозно отношение към сериозното изкуство. Мина много добре, при много голям интерес - умишлено исках да няма много политици, по простата причина, че проблемите им сега са други и не бих искал изложбата ми да отекне в сферата на политиката. Всички сме против войната, против смъртта на невинни хора, ние творците винаги сме били хуманисти. Емоционалността и чувствителността при една война е много по-силна - през войни са се раждали шедьоври, най-знаковите произведения - в музиката, в изобразителното изкуство, в литературата”, каза пред “Труд” известният скулптор Рашидов.

По думите му смисълът на изложбата е да почетем големи творци, които са били еталон и да се борим да стигнем това ниво в изкуството и днес.

Сред гостите бяха Симеон Сакскобургготски и Тома Биков, член на Комисията по култура и медии в НС.

“Иска ми се ние, по-новото поколение да поставяме нашите учители винаги под светлината на прожекторите, за да не бъдат забравени те. Убеден съм, че това е неостаряващо творчество, което е актуално във всяка нова епоха, защото носи в себе си именно онова зрънце, благодарение на което казваме, че изкуството е вечно”.
Рашидов издаде какво предстои в галерия “Вежди”: “Следващата изложба, която отсега планирам и скоро ще стане факт, ще събере почти забравените големи майстори на българската живопис и скулптура. Те са много талантливи, но някак утихнаха във времето и за тях не се говори толкова”.

Мисията на “Вежди”

Галерията подкрепя млади таланти

“Галерията има сериозна мисия и работим по нейното осъществяване. В момента издирваме талантливи млади хора, а и не само млади, зад които галерия “Вежди” да застане и да ги подпомага. Да допринесе за техния растеж като творци, да станат те по-самоуверени и по-известни, защото талантът често има нужда да му се удари едно рамо. Тези хора ще бъдат следващото поколение добри автори. Много ще се радвам, ако галерията продължи да работи с такова темпо, планираме през месец-два да показваме нови изложби”, обясни още Вежди Рашидов пред “Труд”.

Още при откриването на изложбата на 1 октомври 2021 г. той си пожела арт пространството “Вежди” да стане място и за стойностни дискусии, за срещи на изявени имена, защото изкуството е онова, което ни спасява в трудни моменти и което остава и след нас.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства