ВЕИ-мафията иска да усвои парите за улично осветление

За да има пари за изграждане на ВЕИ-централи в Плана за възстановяване са орязани средствата за улично осветление.

Поставят новите централи в по-благоприятно положение на пазара

Намаляват административните пречки с диктувани от определено лоби промени

ТЕЦ “Бобов дол” е отрязан

За да има повече пари за ВЕИ-централи в новия вариант на Плана за възстановяване, разработен от служебното правителство, са орязани средствата за редица важни проекти. Това ясно показва как дългата ръка на ВЕИ-мафията е била водеща при редакцията на Плана. А един от основните играчи на пазара на ток от ВЕИ е Иво Прокопиев.

Един от орязаните проекти в новия План е за енергийно ефективни общински системи за външно изкуствено осветление. Целта на проекта е намаляване на разходите на енергия за външно осветление и подобряване условията на живот на населението в страната чрез технологично обновление и модернизиране на системите за осветление. Проектът предвижда подмяна на съществуващите осветителни тела по улиците и кабелите до тях, така че електроенергията да бъде използвана по-ефективно. Включено е и поставяне на фотоволтаични батерии, които да захранват уличното осветление. Предвидено е общият размер на помощта, предоставяна на крайните получатели, да възлиза на 50% от стойността на проекта, а останалите 50% да бъдат дадени под формата на безлихвен заем, който трябва да бъде погасен в 5-годишен период. От реализацията на този проект биха спечелили всички граждани и в първия вариант на Плана за него са заделени 352,3 млн. лв. В редактирания вариант на Плана за този проект са останали само 62,5 млн. лв.

Като е пожертвано по-доброто осветление на градовете, както “Труд” вече писа, е предвидено изграждането на минимум 1,7GW ВЕИ централи и батерии за съхранение на тези енергия, като стойността на проекта е 2,659 млрд. лв.

В Плана са разписани и конкретни промени, насочени към облекчаване на бизнеса с ВЕИ-та. За разлика от други планирани реформи, които схематично са изброени, за ВЕИ-та е предвидено намаляване на административната тежест с подробно разписани стъпки. Така отново ясно се вижда, че хората в бизнеса с ВЕИ-та са имали последната дума при редактирането на документа и са диктували какво да бъде записано в него.

Специално е посочено, че трябва да бъде дадена възможност за прилагане на опростена процедура за сключване на двустранни сделки за покупко-продажба на електроенергия между нови производители на ВЕИ (въведени в експлоатация след 31 декември 2020 г.). Като това трябва да стане чрез изменения в Закона за енергетиката и Правилата за търговия с електрическа енергия. Предвижда се и стимулиране на търсенето на енергия, произведена от нови ВЕИ централи. За целта се предлага прецизиране на процедура за възстановяване на такса “Задължения към обществото” за количествата електроенергия, закупени от ВЕИ централи, въведени в експлоатация след ноември 2019 г. Това ще бъде директна подкрепа за тези централи, като те ще бъдат поставени в по-благоприятно положение от останалите производители на ток. За целта също е посочено, че са необходими промени в Закона за енергетиката и Правилата за търговия с електроенергия, издадени от КЕВР.

В Плана има още един интересен проект. Той е за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на инфраструктура за пренос на водород и нисковъглеродни газообразни горива за захранване на електроцентрали и други потребители във въглищни региони в България. Целта е създаване на възможност за постепенното преустановяване използването на въглища за производство на електроенергия и поетапна замяна на горивната база във въглищни региони на страната чрез използването на алтернативни екологосъобразни енергоносители като водорода. Това ще доведе до намаляване и в последствие елиминиране на емисиите на парникови газове, резултат от производството на електроенергия от твърдо гориво в тези региони, пише в документа. Чрез създаване на инфраструктура, подходяща за пренос на водород, реализацията на проекта ще създаде условия за широкомащабно реформиране на енергийния сектор в страната, изразяващо се в постепенна декарбонизация на енергетиката и икономиката. Проектът включва комплекс от дейности за осигуряване на нова довеждаща газопроводна инфраструктура, подходяща за пренос на водород и нисковъглеродни газообразни горива, за захранване на “ТЕЦ Марица Изток - 2”, “Контур Глобал Марица Изток 3”, “Ей и Ес - 3С Марица Изток 1” и други потребители в източномаришкия въглищен басейн (газопроводи с обща дължина около 125 км).

Това е записано и в първоначалния и в новия вариант на Плана. Но в редактирания вариант е отпаднало изграждането на газопровод и до “ТЕЦ Бобов дол” и други потребители в региона с обща дължина около 50 км, което беше заложено в първоначалния План за възстановяване. Отпадането на тези 50 км е довело до това, че общият бюджет за проекта е намален на 362,7 млн. лв., при 477,2 млн. лв. в първоначалния вариант.

Орязан е и друг проект - за подпомагане на пилотни проекти за производство на зелен водород и биогаз. Под зелен водород се има предвид гориво, което не уврежда околната среда. Например това може да са инсталации, които произвеждат водород чрез процеса електролиза - разделяне на водната молекула на кислород и водород. За такива инсталации са необходими големи количества вода. Целта на проекта е използването на зелен водород и биогаз в индустриални производства, както и бъдещото им използване в транспорта и за производство на електрическа и топлинна енергия. Общият планиран ресурс за проекта е 136,9 млн. лв. (68,5 млн. лв. за сметка на Инструмента за възстановяване и устойчивост и 68,5 млн. лв. частно съфинансиране). В първия вариант на Плана предвидената сума за проекта беше 234,7 млн. лв.

Предвидени обаче са много повече пари за поставяне на фотоволтаици на покривите. В Плана е заложена програма за финансиране на мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни и многофамилни сгради, които не са свързани към топлопреносни и газопреносни мрежи. В първия вариант на Плана за целта са предвидени само 32 млн. лв. В новия вариант сумата набъбва на 240 млн. лв. От тях 140 млн. лв. са за сметка на Инструмента за възстановяване и устойчивост и 100 млн. лв. национално съфинансиране, включително 90 млн. лв. от крайните ползватели на помощта.

Предвидено е финансирането на два вида мерки за възобновяема енергия за домакинствата. Първите са за изграждане на слънчеви системи за битово горещо водоснабдяване. Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е 60% от стойността на системата, но не повече от 1176,50 лв.

Вторият тип мерки, които ще бъдат финансирани, са за изграждане на фотоволтаични системи до 4 kW. Максималният размер на безвъзмездното финансиране на отделно домакинство се предвижда да е 60% от стойността на системата, но не повече от 6260,50 лв.

Енергия от геотермални източници 

Изграждат изцяло нова газова централа

В Плана за възстановяване и развитие е предвидена схема за подпомагане на процеса на декарбонизация чрез изграждане на високоефективна газова централа, заместваща минимум 1GW от въглищните мощности в ТЕЦ “Марица Изток - 2”.

Целта на проекта е изграждането на съоръжения, работещи на природен газ, което ще създаде условия за значителна реформа в енергийния сектор, от съществено значение за постепенната декарбонизация на икономиката, пише в документа. Проектът предвижда разполагане на система, базирана на газ, чрез публичен търг, заместващ капацитета за производство на въглища в ТЕЦ “Марица Изток - 2”, чрез изграждане на надежден газов енергиен блок (или блокове) с нетна инсталирана мощност от най-малко 1GW. Но какво ще стане с миньорите, които доставят въглища за ТЕЦ “Марица Изток - 2” не става ясно. Общият планиран ресурс за проекта е 1,662 млрд. лв. От тях 498,7 млн. лв. са от Механизма за възстановяване и устойчивост, а 1,163 млрд. лв. са частно съфинансиране. Това е изцяло нов проект, който в първия вариант на Плана не съществува.

Включен е още един нов проект - проучвателни дейности за разработване на пилотен проект за комбинирано производство на топлина и електричество от геотермални източници. Проектът се състои в актуализиране на информацията за геотермалния потенциал в страната и изготвяне на проектно решение за система за използване на геотермална енергия за комбинирано производство до 5MW електричество и 30MW топлина.

Общият планиран ресурс за целта е 92,6 млн. лв., изцяло за сметка на Механизма за възстановяване и устойчивост.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи