Великият Приор на Велик Приорат България акад. Румен Ралчев пред “Труд”: Независимо от пандемията работим активно и помагаме

Снимка: Цветан Томчев

 

Дарихме 100 000 лева на лечебни заведения и старчески домове

Все повече хора искат да са част от Ордена на тамплиерите

- Господин Ралчев, каква беше 2020-та година за Ордена на рицарите тамплиери, провали ли пандемията много от вашите събития и дейности?
- 2020-та беше година на изпитания заради вируса, който създаде нови условия за живот и трябваше Орденът на рицарите тамплиери като гражданска организация да преработи своя план за цялата година. Независимо от това се облегнахме на новите технологии и правихме нашите срещи всеки месец с видеоразговори. През лятото ситуацията беше по-спокойна и Велик Приорат България празнува 12-тата година от своето създаване, събрахме се на открито, дори имахме гости от Италия. За разлика от други години, когато по-скоро се почиваше, сега през летните месеци всички командерии проведоха по няколко събора и точно преди повторното затягане на мерките приехме 14 нови Рицари. Освен това почти всички командерии направиха дарения, събрахме около 100 000 лева и с тях подпомогнахме медицински заведения и два старчески дома, построихме и две нови чешми.

- В Ордена има много лекари, голяма част от тях са на първа линия в борбата с вируса и наскоро ги наградихте със специални грамоти, разкажете малко повече за тази идея?
- Да, в Ордена имаме 40 души лекари, почти всички са в Covid-отделения. Създадохме благодарствени грамоти, които им връчихме. Това е едно допълнително признание за тях. Много от тях са ги сложили в кабинетите си и казват, че това признание повдига тяхната мотивация и желание за работа. Започваме скоро и втори етап, в който ще наградим директори на големи болници, които поемат основна част от ковид вълната, за добрата организация и това, че помагат на толкова много хора. Аз смятам, че душевното стимулиране е по-важно и ценно от финансовото.

- Въпреки пандемията успешно проведохте и международния конкурс за детска рисунка “Рицарят в мен”, както и литературния конкурс “Рицарска постъпка”, как преминаха те?
- Участие през 2020 г. взеха около 2000 деца, което е една пета от участниците през други години, но за щастие конкурсът не беше провален, а точно обратното - дори отсега получаваме запитвания дали продължаваме и тази година - разбира се, че продължаваме и дори пуснахме условията за участие.

- Затруднена ли беше работата на галерията на Велик Приорат България - “Галерия 900”?
- Направихме всичко възможно да продължим дейността є и през годината представихме три нови изложби, при спазване на всички мерки. И сега имаме готовност, когато отворят залите отново да представим още една изложба. През септември организирахме пленер в Родопите с шестима художници. Те направиха много красиви картини - една част от тях се продадоха още при откриването на изложбата, а друга част на онлайн търг, който направихме преди Нова година. Събраните пари отидоха във Фонда за даровити деца, от който награждаваме участниците в конкурсите ни. Заложили сме и тази година да направим такъв пленер, стига ситуацията да го позволява. Като при всяка гражданска организация, трудностите се отразяват върху самочувствието и финансовите възможност на хората, но въпреки всичко основното ядро е непоклатимо и работим усилено. Интересно е, че запитванията за влизане в Ордена се увеличиха с около 50%, има голям интерес. Явно хората са забелязали това, което правим. Защото Орденът е съвкупност от християни, които се борят се икуменизъм - това е основният девиз, който е на повече от 900 години, но същевременно цели обединявайки средите с по-големи възможности да решаваме по-големи задачи. Това е силата на всяка гражданска организация.

- Как си обяснявате това рязко увеличение на запитванията за членство в Ордена?
- Според мен търсят няколко неща - първо, да обединят усилия с нас, за да свършат нещо по-значимо, освен това те виждат, че ние реално действаме, въпреки трудностите. Не на последно място ги привлича философията на Ордена - много малко са тези, които мислят, че ние се дуелираме с мечове, яздим коне и други подобни неща. Орденът предоставя възможност на хората в него, независимо на колко години са и колко са преживели, да се докоснат до нещо непознато и да разберат, че трябва още да учиш. Това не значи, че ние сега ще приемем всички или целта ни е да съберем много хора, точно обратното - ние изпитваме хората, за да разберем, че действително са с чисти намерения. В момента в Ордена има около 500 Братя и Сестри, което го прави най-големият в Европа и втори в света.

- Кои са основните цели и събития, които си поставяте за 2021 година?
- Тази година сме по-предпазливи с плановете, заложили сме много от нещата да се случат виртуално, вече имаме опит - през март ще има Духовен събор виртуално, Великденският хоров фестивал, който обикновено е малко след празника, сега ще бъде точно на Великден - ще направим концерт чрез записи, които различни състави ни изпращат. Ще проведем и Научната ни конференция виртуално, както стана миналата година. Създаваме и свой YouTube канал, където ще качваме всички лекции, така че много по-широк кръг от хора да могат да се запознаят с онова, което наши специалисти биха могли да покажат или кажат. Планирали сме също Пролетен и Есенен конвент, да отпразнуваме и нашия рожден ден през август, заложили сме и Коледен бал, с всички условности покрай ситуацията. Надявам се, че лятото ще можем да продължим да приемаме деца от Украйна, загубили своите родители по време на войната, които почиват по нашето Черноморие - това е наша традиция, която правим от години, заедно с Великия Приорат на Украйна. Искам да благодаря на всички Рицари и Дами, които останаха в Ордена, въпреки трудностите и продължихме да работим активно.

- На 30 януари празнувате своя рожден ден - каква беше за Вас годината и какво си пожелавате?
- Един необратим момент в живота на всеки е рожденият ден, всеки го посреща с радост, защото това е повод за размисъл, за надежда и за нови планове. Смятам, че много повече можеше да се постигне както в личен, така и в организационен план, но съм доволен, че съм жив и здрав, и моето семейство стои зад мен. Нашата връзка стана още по-силна през дългите дни, които прекарахме заедно. Даде ни се възможност да изчистим някои може би грешни подходи, които аз или моята съпруга сме имали и да живеем по един по-стойностен за нас начин.

Нашият гост
О. р. Ген. Акад. Румен Ралчев е роден на 30 януари 1952 година в София. Завършил е право в СУ “Св. Климент Охридски”, полицейската школа, УНСС, доктор по философия в Peninsula university, САЩ, с професорско звание. Академик. Служил е в УБО и НСО. През 2017 година е преизбран за Велик Приор на рицарите тамплиери у нас.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта