Веселин Тодоров: С нито един от двата вида код - изходен и двоичен, не може да се манипулира вотът

С нито един от двата вида код - изходен и двоичен, не може да се манипулира вотът. Единствено, ако някой започне да продава изходният код, може да има проблеми с авторските права. Това каза за предаването "Твоят ден" Веселин Тодоров, изпълнителен директор на "Сиела Норма".

"Има кодове, които е хубаво да не притежава всеки. На машините може да работи само нещо, подписано със специален ключ. Той се генерира от ЦИК. Не би трябвало никой друг да има достъп до него. Само неговото притежание обаче не е достатъчно да се манипулира вота. Има една хешфункция, която генерираш хашкод, изписан на разписката на всяка секция. Той трябва да е един и същ в цялата страна. Ако някъде се различава, значи нещо не е наред в машините. Имаше няколко различия, когато се счупиха някои машини. При счупване на флашките, системата казва, че има нарушение. Такъв е и случаят с машините, където излезе надпис "Дневникът е подправен", допълни още Веселин Тодоров.

Според него за злоупотреба с изборните гласове човек трябва да разполага с ключа, хешкода и някои от пин кодовете: "Те са десетки хиляди, а за злоупотреба трябва да има и няколко месеца, в които да се манипулира целият склад с машини. Флашките от машините, които се носят в РИК, могат да се преправят теоретично, ако генерирането на резултатите стане без надзор.“

По думите му има два публични кода, до които партийни специалисти могат да имат достъп. "Изходният код е писан от специалисти, на програмен език. Това са програмите, работещи в машините. Партиите могат да пратят свои експерти, за да разберат как работят програмите. Този процес се случи и преди последните избори, макар и в камерен състав. Другият код - изпълнимият - двуичен код, който работи в машините, това са реално работещите програми в машините", заяви Веселин Тодоров.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

  • Пешо

    Първо, по теоремата на Тюринг, математически няма процедура, алгоритъм, а който да може да се каже дали кода е верен. Второ, кой може да е сигурен че кода в машините е този в изходния код? Трето, кой може да е сигурен че хеш кода не е тривиален? Например да умножава по 1. Изобщо, наличието на каквато и да е машина, която да заменя пасивния носител, хартията, е вече потенциална манипулация. Защото която и да е новина от днес само на машинен носител може да бъде коригирана утре със вчерашна дата. И който има физически достъп до носителя винаги има начин да го направи.

Още от Политика