Вижте Желязната църква отвътре в целия й блясък (ВИДЕО И СНИМКИ)

Снимки и видео: Мариела Балева

След пълна реставрация, вече почти три години православният храм „Св. Стефан“ в Истанбул посреща хиляди туристи

На брега на Златния рог в Истанбул Желязната църква грее в пълния си блясък. В това успя да се убеди и наш репортер преди дни. Иконостасът и иконите греят в злато, а църковните песнопения, които звучат през целия ден, дават възможност на всеки пристъпил прага на този храм, да почувства великолепието му. Вижте във видеото за каква красота става дума. 

Желязната църква вече почти три години привлича хиляди посетители. Тя бе открита в Истанбул на 7 януари 2018 година, когато е православната Коледа по стар стил, след 7 години ремонтни и реставрационни дейности на стойност почти 4 милиона евро. В църквата тогава дойдоха турският президент Реджеп Ердоган, който има личен принос за възстановяването й, и българският премиер Бойко Борисов.

Българската църква „Св. Стефан“ е любимо място за посещение на всички наши сънародници, когато са в Истанбул. Едва ли има българско сърце, което да не трепне, стане ли дума за Желязната църква. Това е храм със славно минало, който и днес дава самочувствие и гордост на българите, независимо къда са. Храмът се издига в истанбулския квартал „Фенер“ и привлича погледа като бисер в короната на древния и вечен град.

Сега след големия ремонт, българската черква се е превърнала в едно истинско бижу в короната на този град. И отвътре, и отвън храмът е наистина зашеметяващ. Той може да омагьоса всеки, влязъл в него. Още на входа ни посрещна едно малко магазинче със сувенири, свързани с България и църковната ни история, с прекрасни икони и разбира се, задължителните картички и магнитчета. Влязъл вътре, човек веднага усеща атмосферата – църковна музика с български песнопения звучи през целия ден, а великолепието грабва веднага. 

Българската светиня „Свети Стефан” е построена върху имот, дарен от Стефан Богориди. Той е влиятелен турски сановник от османско време и внук на Софроний Врачански. Църквата е именувана на него. Тя съчетава елементи на необарок, неоготика и византийски стил. Иконостасът е направен в Москва, иконите са изписани от руския художник Клавдий Лебедев. Шестте камбани също са отлети в руския град Ярославъл, като две от тях звучат и до днес. Църквата е осветена тържествено от Екзарх Йосиф на Рождество Богородично - 8 септември 1898 година. Тя е една от малкото железни църкви в света, но днес е запазена само българската и представлява една от големите архитектурни забележителности на Истанбул. 

Признание за уникалната хубост и самобитност на църквата „Свети Стефан“ е спечелената в края на 2007 година награда за най-красив християнски храм в цяла Турция. Решението за това е било взето от авторитетно жури, в чийто състав са влизали изтъкнати архитекти, духовници и интелектуалци.

След приключването на реставрирането й през началото на януари 2018-а, тя вече почти 3 години представлява един от най-посещаваните обекти в Истанбул от християните. Църквата е посочена сред туристическите забележителности на Истанбул. Личи се, че реставраторите са работили с много усърдие, за да възвърнат блясъка й. Желязната църква е уникално културно наследство, единствена в света, тя е гордост не само за цариградските българи, но и за изобилстващия от исторически паметници и забележителности многомилионен Истанбул. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България