Вижте най-българските паметници 

„Опознай родината си, за да я обикнеш” са думите на Алеко Константинов за България. Нашата красива родина е дом на уникално разнообразие от природни и архитектурни забележителности. Те разказват истории, легенди и събития. Притежават символика, пленяват и интригуват своите зрители. Вижте кои са паметниците, които са изтъкани от българска история, дух и патриотизъм.

 

1. Създателите на българската държава 

Паметникът „Създатели на българската държава” е разположен на Шуменското плато, на 6 км. от град Шумен. Той се издига на хълма Илчов баир. Идеята за построяването му се появява по време на подготовката за честванията на 1300-годишнината от създаването на българската държава през 1977 година. Четири години по-късно, на 28 ноември 1981 година, се състои и тържественото откриване. На това място можете да видите и най-голямата мозайка-триптих в Европа. Тя е символ на развитието на българската държава през периода VІІ – Х век.

 

2. Каменната стража 

По пътя за Котел, можете да забележите удивителния монумент на три каменни воини, застанали на вечна стража край града. В скалата срещу тях е издълбана дата: 1280 година, а под нея има лъв, символизиращ сила и мощ. Паметникът е построен в чест на героичната победа на цар Ивайло. На 17 юли 1280 година в Старопланинския Котленски проход той разгромява над 10 хиляди  византийски войници на император Михаил VIII Палеолог.

 

3. Паметник на Христо Ботев в Калофер 

В родния град на поета и революционер Христо Ботев е изграден и неговият пленителен паметник. Проектът за изграждането на този монумент е създаден от професор Димитър Даскалов, архитект Иван Николов и Лъчезар Даскалов. Размерите му определено са внушителни. Той се извисява на цели 25 метра и се вижда от всяка точка на града. Около фигурата на българския герой има над 200 пушки, изработени от гранит. Те са символ на героизма на Ботевата чета.

 

4. Паметник „Майка България“ - Плевен 

Паметник „Майка България“ е известен още и като „Паметник на столетието“. Той се намира в град Плевен и е изграден по случай 100-годишнината от Освобождението на България. Монументът е открит на 10 декември 1978 г. Притежава статут на недвижима културна ценност и представлява историческо място, свързано с Руско-турската освободителна война.

Статуята е дело на скулптура Димитър Бойков и архитекта Атанас Атанасов. Състои се от женска фигура, разкъсваща робски вериги, на фона на стилизирано „дърво столетник“ от бетон с височина 27 м. Скърбящата жена олицетворява майките и съпругите на загиналите.

 

5. Паметник на свободата – връх Шипка 

Построеният през 1934 година паметник на свободата краси връх Шипка, в непосредствена близост до градовете Казанлък и Габрово. Силуетът му напомня за средновековна българска крепост и се издига на цели 32 м. Входът на паметника се „пази” от гордо застаналия лъв, който говори за смелостта на българските герои и народ. Там можете да видите и копие на Самарското знаме - първото бойно знаме на Българското опълчение.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура