Вирусът се скри предизборно

Проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ

Летните месеци са най-подходящи за имунизация, заяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров

Следят се случаи на хора от чужбина и със симптоми

Следващият сезон може да е по-тежък, препоръчвам реваксинация, каза пред “Труд” директорът на НЦЗПБ проф. д-р Ива Христова

Три седмици преди изборите коронавирусът се скри. Случаите със заразени намаляха драстично. България вече е в зелената зона на картата на ЕС за състоянието на COVID-пандемията в Европа. Новината за намалелите случаи на заразени с коронавирус съобщи служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров. Но предупреди за евентуално увеличение на заразените още през лятото.

“Труд” потърси коментар от директора на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. д-р Ива Христова: “Ако се отпуснем и не спазваме противоепидемичните мерки, със сигурност вълната ще дойде по-рано от есента. Ако си правим ваксините, за да се увеличава защитеното население и помним, че вирусът е между нас, мисля, че можем да избегнем негативния вариант”. “Действително има намаление на случаите, но не трябва да се успокояваме, защото когато около нас ври и кипи, у нас също няма да остане дълго време спокойно. Намалението на случаите се дължи на многофакторните усилия, които дават резултат. Но това едва ли ще остане твърде дълго така”, посочи проф. Христова.

“Имаме основание да смятаме, че през есента още с първото застудяване на времето, както и с евентуалното разпространение на други варианти в нашата страна, можем да очакваме повишаване на заболеваемостта”, отбеляза още проф. Ива Христова.

Индийският вариант все още не е разпространен у нас и ескпертите допускат, че изолираният случай в Плевен е единичен, но в следващите месеци е очаквано щамът “Делта” на коронавируса да започне да циркулира и у нас.
Общо четири са най-разпространените щамове на Sars-Cov-2 по света - Британски, Южноафрикански, Бразилски и Индийски.

“През цялото лято ние ще правим насочени изследвания именно на хора, идващи от чужбина и с някакви симптоми, за да следим заболеваемостта”, посочи още проф. Христова.

Експертите са категорични, че точно летните месеци са най-подходящи за ваксинация, за да се избегне евентуално нова вълна на заразата след 3 месеца.

“Това е с цел да има достатъчно време за поставяне на първата доза, за поставяне на втората игла, тъй като имунитетът се изгражда след около 2 седмици от поставянето и на втора доза от ваксината. Еднодозовата ваксина също има период за изграждане на имунитет”, каза още директорът на НЦЗПБ.

“Опасността не е отминала и единственият начин да намалим риска е като се ваксинираме масово. Нека използваме летните месеци и да го направим, за да можем да се върнем към нормалния начин на работа”, призова и здравният министър д-р Стойчо Кацаров.

“Все още нямаме достатъчно данни колко дълго продължава имунитета след поставянето на ваксина. Предполага се, че е около година, но все още няма изтекла година от началото на използването на ваксините в световен мащаб. Ако се окаже, че имунитетът спада след тази една година, ще препоръчаме силно хората да продължат да бъдат защитени”, каза проф. Ива Христова. “Лично аз смятам, че веднъж в годината е добре да се поставя ваксина и дори тези, които са си поставили ваксина през февруари 2021 година, нека да не чакат февруари, защото сезонът може да е по-тежък тежък и да си направят реваксинация, за да бъдат максимално защитени за есенно-зимния сезон”, отбеляза директорът на НЦЗПБ. По думите є, фирмите-производителки на ваксини се съобразяват и с мутациите на вируса и ги включват в новите партиди от ваксини.

Статистика

Worldmeters отчете малко случаи и миналата година

Експертите предупредиха, че още е твърде рано да се успокояваме с намалелите случаи на COVID-19, тъй като подобна картина вече сме наблюдавали през миналото лято. Според данните на световната статистика за измерване в реално време Worldometers, миналата година през юни също сме имали намаляване на случаите на коронавирус. На 17 юни 2020 година регистрираните пациенти са били 89. За сравнение, преди дни на 17 юни сме регистрирали 110 случая.

Д-р Иван Маджаров, председател на БЛС: Индийският вариант на вируса е предпоставка за притеснение

Има предпоставки да се притесняваме от нова COVID-19 вълна, предупреди пред БНР председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Иван Маджаров. По думите му причината е “Делта” вариантът на коронавируса, известен като Индийския вариант. Ваксините ще ни предпазят от това да бъдем със затворена икономика за определено време”, каза д-р Иван Маджаров. Според него градският транспорт е последното място, за което трябва да отпадне изискването за носене на маски. Той предупреди, че положението по отношение на кадровия потенциал е тревожно: “Трябва да се обмислят стимули и за лекарския, и за сестринския персонал, също и регионални стимули. Трябва да направим така, че в следващите години с ускорени темпове да осигурим млада и свежа кръв във вените на българското здравеопазване. Иначе, катастрофата ще настъпи след 3-4 години, а сестрите ще се изчерпят до 5 години, ако не се направи нещо”.

Кампания на Столична община

Центрове за имунизация и в моловете

Столичани получават нови шансове да се ваксинират срещу коронавирус. След разкриването на пунктове в парковете през уикендите, възможност за свободна имунизация вече има и през събота и неделя в два столични търговски центъра. Ваксини се поставят също и в мобилен център - бус, оборудван като лекарски кабинет.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения