Високото кръвно води до деменция

Домашният апарат за кръвно налягане не е толкова точен, колкото 24-часовото мониториране.

Ниските стойности при възрастни са опасни за мозъка и бъбреците

Измерването на централното аортно налягане по-надеждно предсказва бъдещи сърдечно-съдови инциденти

Все по-често науката търси връзка между различни заболявания. Напоследък станаха известни нови доказателства, че слабият контрол на кръвното налягане във възрастта 44-66 години е основен рисков фактор за развитие на деменция, най-често болест на Алцхаймер, в по-късните етапи от живота. Ето защо проследяването на артериалното налягане е важно и трябва да започне още от около 40-годишна възраст, особено ако има фамилна предразположеност, призовават кардиолозите на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

За да бъде поставена диагноза артериална хипертония, е необходимо стойностите на кръвното налягане да са над нормата поне при две последователни измервания в амбулаторни условия. Нормалните стойности варират в зависимост от възрастта и придружаващите заболявания. Например при човек на 30 години препоръчително е горните граници да не превишават 140/90 mmHg, докато при много възрастни пациенти над 80 години прицелните стойности са до 130/80, но трябва да се подхожда с повишено внимание при евентуално понижение на кръвното. Това обяснява Д-р Кирил Джоманов, кардиолог в Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, и допълва, че при възрастните ниското кръвно може да е дори по-опасно от завишеното. Причината е, че ниското артериално налягане може да доведе до нарушено кръвоснабдяване на мозъка и бъбреците.

Има все повече доказателства, че не периферното кръвно налягане (това, което мерим с апарата за кръвно, а централното артериално налягане, измерено в аортата, е по-надежден предиктор за бъдещи сърдечно-съдови събития, тъй като осигурява на лекарите повече информация за състоянието на кръвоносните съдове и съответно дали има увреждания на таргетните органи. „Понякога периферното кръвно налягане може да е ниско, но централното аортно налягане - високо, което показва, че има скрит проблем, който трябва да се изясни“, обяснява кардиологът д-р Нели Георгиева.

Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е единственото място у нас, където централното аортно налягане може да бъде измерено и определено чрез неинвазивни методи - със специален апарат, с който се прави 24-часово мониториране. Измерването може да стане и за 5-10 минути, както при стандартните апарати за кръвно, при пациенти, при които все още няма симптоми, а се цели профилактика.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве