Влади Ампов-Графа пред „Труд“: Държа в музиката ми да има послание

Концертите на стадион „Юнак“ и в страната бяха учебник за организация по време на пандемия

Запалих се да свиря на китара, на Аполония публиката ще чуе мои изпълнения с нея

Имал съм години, в които нищо не се е получавало, търпеливо изчаках успеха си

 

На 1 септември в Созопол стартира 36-ото издание на  Празниците на изкуствата Аполония,  По традиция и тази година амфитеатърът в морския град ще събере под открито небе най-обичаните изпълнители, актьори, писатели и други популярни творци. На 2 септември ще сцената ще качи Влади Ампов - Графа със специален концерт. Хитовият изпълнител разказа пред вестника какво е подготвил за публиката, как е минало лятото му и за турнето „Ти грееш“, което продължава в още три града.  „Труд“ е медиен партньор на Аполония 2020.

− На 2 септември ще зарадвате публиката на Аполония със свой концерт – какво сте подготвил за него?
− За мен е голямо удоволствие отново да се кача на сцената на фестивала Аполония. Поканата за участие получих отдавна и съм щастлив, че в крайна сметка Аполония ще има, въпреки ситуацията и при капацитет на публиката 50% от заетите места. Публиката на фестивала е малко по-различна, в добрия смисъл на думата, ценяща това, което се случва на сцената. Всеки път се получава много вълшебно, с хубава енергия и мисля, че и тази година  ще бъде много силно. На 2 септември ще се кача на сцената с музикантите - Сашо Обретенов – бас китара, Борислав Бояджиев - Борче – барабани, Венци Трифонов – саксофон и кларинет. Ще представим една много готина програма – емоционална, взривяваща и ударна. 
 
− Пандемията причинена от Covid-19 не позволи да направите концерта на стадион „Българска армия“, планирате ли той все пак да се състои след време?
− Проектът е частично замразен за момента. Успяхме да направим четири поредни концерта в София и хората, които си бяха купили билети за „Българска армия“, а и не само те, имаха възможност да дойдат на тези дати. Идеята за по-голям стадион остава в сила като проект и ще бъде изпълнена, просто трябва да изчакаме точния момент. Вместо това направихме четири поредни дати в София, за да могат хората да бъдат на безопасно разстояние един от друг. Не е само мое мнение, но и на феновете, че концертите бяха учебник за това как трябва да бъдат направени събития в пандемична обстановка - с точното отстояние, с точния поток на хора, дезинфекция и всички тези неща, които са абсурдни в нормално време на концерт, но сега бяхме длъжни да го направим като отговорен екип, и аз като изпълнител. Радвам се, че продължавам турнето с още три дати, тъй като доста успешно минаха предишните и бяха запълнени позволените капацитети на откритите пространства. Концерти предстоят в летните театри на Стара Загора на 31 август и Сандански на 11 септември, на 12 септември сме в Сливен на едно много красиво място - крепостта Туида.

Вие бяхте един от първите изпълнители, които се осмелиха да направят концерти в новата обстановка, усещахте ли притеснение в публиката заради вируса?
− Концертите преминаха много успешно, да – имаше доза притеснение на първия концерт в София, но щом видяха организацията мисля, че хората се успокоиха, че тя е наистина добра и няма струване на хора. Емоцията на публиката беше страхотна на всички концерти в София и в другите градове - Варна, Велико Търново, Пловдив и Бургас. Получи се много добре, имам чувството, че хората бяха зажаднели за такива срещи, много топло ни посрещнаха и съм супер щастлив от това. Във Велико Търново преди мен се качиха „Джуниър Бенд“ - една много готина ученическа формация и толкова ни харесаха, че ги поканихме да продължат във всички градове от турнето.
 
− След края на пандемията представихте песента си „Ти грееш“, която е много позитивна и лятна– разкажете малко за създаването й?
− Песента „Ти грееш“ дойде много навреме, точно като антипод на всички негативни новини, които слушахме месеци наред и продължаваме да слушаме. Неслучайно така се казва и турнето - „Ти грееш“. Това е една фънк песен, нетипична за мен и въобще за българската сцена в момента. Радвам се, че се приема добре – хората я харесват и на концертите я пеят. Мотото „Ти грееш“ се превърна и в една армия от греещи човечета, която използвахме, за да можем да запълним празните седалки, които не беше позволено да се продават на концертите. Спонтанно публиката в София освети човечетата с фенерите на телефоните си и те наистина грейнаха. Получи се  много готин ефект, след това продължи и на останалите концерти. 

Превръщат ли се в лукс разходите за култура и развлечения в кризата?
− Според моите наблюдения, въпреки трудните моменти хората си купуват билети за концерти – изключително много благодаря на публиката ми, която е вярна и идва с огромна любов. Но като цяло културният сектор е в голяма криза, особено като говорим за класическа музика, фолклор, оперно или театрално изкуство. Надявам се бързо да се решат проблемите, защото колегите в тези сектори са още по-притиснати.
 
− Вие сте изпълнител, който създава сам музиката и текстовете на песните си, а те са едни от най-хубавите на българската сцена – никога ли не се изкушихте да се повлияете от по-комерсиалната вълна,  която избраха много ваши колеги?
− Винаги съм държал в музиката ми да има съдържание и да има послание.Ввинаги съм се старал това, което правя да се случва бавно, имал съм търпението да изчакам успеха си. Предпочитам да имам песни, които и след 10 години пак да се пеят, вместо хит за едно лято, който след това да бъде забравен. Имал съм много предложения за колаборации с изпълнители, които предлагат такъв тип песни, но аз имам свой собствен стил, който съм градил години наред. Хората, които идват на концертите ми го уважават и би било обида за тях, ако направя нещо такова. А и нямам потребност – смятам, че човек трябва да прави музика такава, каквато я усеща и я има в себе си, не просто такава каквато се продава. Не казвам, че не трябва да се правят хитове, запеваеми песни, напротив – но трябва да има стил и съдържание в текстовете и музиката. Фактът, че преди три години зала „Арена Армеец“ беше разпродадена на моя концерт говори, че и тази формула е възможна в България, макар много трудно да може да се постигне такъв мащаб. Съветът ми към изпълнители, които сега започват е да не правят компромис със себе си и музиката си. Аз съм имал години, в които нищо не се е получавало и съм бил отхвърлян. Преминал съм през всички етапи на развитие – на харесване и на отрицание, пътят не е бил лек, затова пък сега успехът е по-сладък. 

− Какво мислите за попфолк музиката – имали ли сте предложения да направите дует с някои изпълнител в жанра или да напишете песен за него?
− Да, през годините съм имал предложения за колаборации и за авторство, но аз смятам, че човек не трябва да прави нещо на всяка цена. Попфолкът има сериозен дял на българската сцена и сериозен дял фенове, които харесват този жанр, както има и алтернатива – поп музика, хип-хоп, инди – по цял свят има различни стилове. Просто нашият пазар е по-малък и съответно делът на попфолка е по-голям. Не знам дали е уместно това делене на стилове, важно е какво е съдържанието.

− Как минава лятото за вас, завърнахте ли се към нормалния ритъм на живот?
− Аз не съм спирал да работя и по време на карантината. Сега се радвам на всеки един ден, в който сме навън и се чувстваме добре, радвам се на слънчевите дни и на всеки един концерт, в който се срещам с публиката, защото знаете, че на много други места в Европа това все още е невъзможно. Заминавам скоро за кратка почивка на нашето Черноморие, ще я комбинирам и с работа. От една година много усилено свиря на китара, сега съм се запалил и го правя всеки ден. Вкарвам тези умения и в концертните изяви – на 2 септември на Аполония хората ще могат да чуят някои мои изпълнения на китара.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Шоубизнес