ВМС тренират бойни стрелби и защита на морския суверенитет

Две мащабни учения се провеждат до 9 юни

Две мащабни учения провеждат до 9 юни Военноморските сили на България. Командно-щабното „Морски щит 2023“ е с войски за реално действие и в него участват флотилията бойни и спомагателни кораби, военноморските бази в Бургас и Варна, както и всички подчинени на ВМС брегови формирования. Целта е да се отработи процеса на планиране, подготовка и провеждане на операция по защита на морския суверенитет като част от национална отбранителна операция, съобщиха от пресцентъра на военния флот.

Акцент в „Морски щит 2023“ са мероприятия по изграждане и поддържане на ситуационна осведоменост, защита на корабоплаването и на обекти от критичната морска инфраструктура в националните морски пространства. Планиращ офицер е командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, а провеждащ учението е началникът на Щаба на ВМС капитан I ранг Камен Кукуров. Флотилен адмирал Велко Велков, командир на флотилията бойни и спомагателни кораби, ръководи второто учение „Черно море 2023“, което е част от командно-щабното и включва тактически действия в рамките на операция по морска сигурност, контрол на морските пространства и защита на корабоплаването, както и взаимодействие с формирования от други родове войски. Затова е предвидено участие на вертолети, щурмова авиация от ВВС, техника и личен състав от Втора механизирана бригада и Център за подготовка на специалисти от Сухопътни войски, както и катер от Хидрографска служба. 

Реалните действия на море започнаха днес. През следващите дни фрегатите „Дръзки“, „Верни“, „Смели“ и корветата „Бодри“ ще изпълняват артилерийски стрелби срещу въздушен и надводен противник, както и защита на кораба от ядрено, химическо, биологическо оръжие и запалителни средства. Второ формирование от 4 миночистачи и минен ловец „Цибър“ ще тренира търсене на дънни и котвени мини с корабни тралове, унищожаване на откритите опасни находки, провеждане на кораби през предварително обследвани с подводни управляеми апарати и хидроакустични станции райони и фарватери, оказване на помощ на паднал зад борда човек и предаване на товари на море. Търсене и унищожаване на дънни неконтактни мини, защита на група кораби при преход на море и на котвена стоянка ще са част от задачите на спасителния кораб „Протео“, учебно-спасителния „Капитан I ранг Димитър Добрев“, минен заградител „Сириус“ и водолазен катер „Форос“. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони