Внасяме морски спасители от Чехия и Полша

Плажът ще е охраняем до края на септември

Две двойки дежурят по вишките

Има три плажа в региона – този в Обзор, плаж "Харманите" в Созопол, и ивицата на Приморско, където подводните течения са силни и много често стават изключително опасни. Това обясни старши спасителят Петър Русев. На тези три места това лято са охранявали морски спасители от Полша и Чехия.

"Дошли са, защото не знаят за теченията и колко е опасно да се пазят ивиците там", смятат техни колеги. 
Според други стражи по вишките обаче, заради голямата криза на кадри и застаряването на професията, възможно е от идното лято да започнем масово да „внасяме“ спасители за плажа. 

"Професията наистина застарява. Държавата трябва да вземе мерки и да осигури целогодишна заетост и по- високи заплати на морските стражи. Има желаещи да покрият нормативите и да изкарат курса, но всички почти предпочитат басейните, защото там няма мъртво вълнение и не е толкова отговорно, коментира пред „Труд“ Петър Русев.

През студените месеци, морските ще търсят препитание на други места. Русев, например, който по професия е хорист и години наред е пял в Операта,  през зимата работи като огняр в училище.

Плажът на Бургас ще е охраняем до края на септември. От средата на месеца, на Северната ивица, останаха само две двойки спасители, които ще са на вишките още десет дни. След това сезонът приключва, съобщи пред "Труд" старши спасителят.
Тази година, на няколко пъти, връхлита мъртвото вълнение, а само преди броени дни на ивицата се изви и ураган. 

"В събота следобед плажуващите се разбягаха панически заради страшния вятър. В Морската градина летяха дървета, шезлонгите и чадърите бяха отвеяни в морето, летяха дори стоки от заведенията", разказаха очевидци на стихията.
Въпреки това, до края на месеца плажът ще бъде посещаван. На морето времето бързо се разваля и бързо се оправя, това е сиромашкото лято, коментират бургазлии.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България