Внасяме новия COVID от Гърция

Сезонът на летните пътувания оказва влияние, като няма как да не внесем новите разновидности на Омикрон от страни като съседна Гърция, където вече масово българите ходят на море.

Четвърта вълна чука на вратата

Разновидностите на Омикрон - ВА.4 и ВА.5, умело заобикалят имунитета ни

До две седмици ще има ясна картина на заболеваемостта

Нова вълна от COVID-19 се надига у нас, като до две седмици се очаква да се сблъскаме с нея. Причината е  щамът Омикрон и разновидностите му - ВА.4 и ВА.5, които вероятно вече са у нас и продължават да се привнасят от страните, където българите в момента пътуват, основно Гърция. Това обясниха пред “Труд” вирусолози и лекари, като уточниха, че новите варианти не са доказани, защото в момента се правят по-скоро бързи тестове, вместо нужните за това PCR-и.

И при новите варианти на Омикрон симптоматиката е такава, че може да се сбърка с всеки респираторен вирус. Основно се говори за кашлица, повишена температура, отпадналост, общо неразположение, а загубата на мирис и вкус не е толкова показателна.

“Заболеваемост на 100 000 се увеличава. Гледайки запълнеността на болниците, се вижда, че вариантът протича леко и не се наблюдава засилване на потока към болниците. Но това ще може да се каже със сигурност след 2 седмици, знаете, че има изоставане при нас”, обясни пред “Труд” вирусологът от НЦЗПБ доц. Любомира Николаева-Гломб. Тя уточни, че говорим за същия вирус: “Може би много хора го прекарват без да разберат или без да обръщат внимание, защото симптомите са леки, болните не загубват работоспособност и продължават да са в обществото, и да са заразни”.

По думите є картина като тази в съседна Гърция е възможна у нас, тъй като много българи ходят на почивка там. “Виждате, че вирусите не признават граници и аз не мисля, че няма да си внесем вариантите, вероятно те са и тук. Очаквам увеличаване на броя на заразените”, обясни вирусологът.

Хората, които не са се ваксинирали, трябва да се замислят, защото това, което доказват новите варианти на Омикрон, е, че доста успешно вирусът заобикаля предхождащия имунитет, допълни доц. Гломб.

В Пиринско

Медици гледат с тревога към Бяло море

Светлана Василева
ТРУД, Благоевград

COVID-19 засега не притеснява медиците в Пиринско. Болните са единични случаи и прекарват леко заболяването, казват лични лекари от Благоевград. Според тях няма нужда от предпазни средства засега.

Благоевградските медици обаче са притеснени заради резкия скок на болни в съседна Гърция, където предимно ходят за отдих жителите на Пиринско. Те препоръчват там на място да преценяват какви лични предпазни мерки да взимат. Засега обаче не се наблюдава увеличение на болните нашенци, които пътуват всеки уикенд до Бяло море. И в лабораториите няма натиск за изследвания.

“От 1 месец не съм правила тестове за COVID-19 на външни лица. Изследвания си правят хора, които отиват до САЩ, тъй като сменят летища и искат да имат гаранция, че всичко ще е наред с пътуването им. Тестове за коронавирус правим основно на пациентите на болницата. В момента ситуацията е изключително спокойна, има двама хоспитализирани с коронаинфекция в инфекциозно отделение”, заяви началникът на микробиологичната лаборатория в МБАЛ - Благоевград д-р Цветанка Иванова.

Трима приети в МБАЛ Шумен за седмица

В Бургас обсъждат четвъртата ваксина

Няма много желаещи за трета или четвърта игла.

Мария Кехайова, 
Цветелина Георгиева

В Бургас се забелязва увеличение на болните с COVID. Това си личи най-вече от опашките, които взеха да се вият пред лабораториите в града. Преди седмица за изследване не чакаше никой. В същото време лекари твърдят, че въпреки отмяната на локдзауна, много техни колеги и пациенти са боледували от заразата точно в “белия период”. Мнозина се съмняват, че стартът на сезона и многото гости, както и украински бежанци, е причина болестта да се завърне отново.

Лекарите смятат, че поне маските трябва да се носят пак.

В морския град много се коментира поставянето на четвърта доза ваксина. Според бургазлии, хората са се наплашили от първите три дози, защото в така наречения “бял период”, точно тези които са се ваксинирали, са боледували от перикардити, тромби, ставни заболявания. Затова масово са против поставянето на нова ваксина.

На този фон на 17 юни от МБАЛ Шумен беше изписан последният пациент с коронавирус, мъж на 76 г. Надеждите бяха да настъпи лятна пауза. През изтеклата седмица обаче, COVID секторът не е останал празен - от 20 до 26 юни са приети за лечение трима души.

Общо 15 души са били новодиагностицирани в областта за седмица.

Доц. Диана Радкова: Не е дошъл моментът за връщане на мерките

Броят на пациентите с COVID се увеличава леко, но още е рано да говорим за нова вълна. Не е дошъл моментът да говорим за връщане на мерки. Ако ръстът продължи, ще е добре да се повиши контролът първо там, където хората ходят на прегледи - в доболничната, спешната и неотложната помощ, каза доц. д-р Диана Радкова, началник на Втора инфекциозна клиника във варненската УМБАЛ “Св. Марина”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве