Водата от язовир "Тича" се избистри след 108 дни

Водата от язовир "Тича", който захранва Шумен, вече е годна за питейно – битови нужди, съгласно Наредба 9. Това съобщиха преди ден от ВиК-Шумен и уточниха, че резултатите от изследваните проби през последните няколко дни потвърждават стабилната тенденцията за съответствие с нормативните изисквания за мътност. Както "Труд" писа, от 18 януари или 108 дни водата не се препоръчваше за пиене и готвене. В язовира мощно се вливаха водни маси и поради липса на Пречиствателна станция тя беше със завишена мътност.
Към момента в "Тича" вече има 230 милиона кубически метра вода. Продължават да постъпват водни количества и само за последните 5 дни са се влели нови 300 000 кубика.

„Спокойни сме, не само за това лято, но и за следващата година, че ще имаме достатъчно вода в язовира, за да покрием нуждите на Шумен“, коментира Жанета Панайотова, управител на ВиК – Шумен.

Със завършване на Пречиствателната станция за питейни води, която се строи в момента, ще бъде решен окончателно въпросът с мътността и годността на водата за питейно – битови нужди.
Изграждането започна през октомври 2020 г. и е планирано да завърши през пролетта на 2022 г. Всички подобекти на станцията се изпълняват паралелно и в график, поръчано е и технологичното оборудване.
Модерното съоръжение се изпълнява в съответствие с одобрения инвестиционен проект и се финансира от ОП „Околна среда 2014-2020”, съфинансирана от Кохезионен фонд и Република България. Капацитетът на пречиствателната станция е 450 л/ сек при нормален режим на работа и 600 л/сек при форсиран режим. Към пречиствателната станция се изгражда модерна лаборатория, която денонощно да контролира показателите за качество на питейната вода.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони