Вреди ли мухлясалата храна

Има скъпи сирена, покрити с мухъл, които се купуват за консумация, тъй като той не е опасен. Но има различни видове мухъл и плесен. Тези, към които трябва да сме предпазливи, са върху развалената храна . Мухълът се пренася по въздуха, водата или от насекоми, които стигат до продуктите. Може да е в следствие и от изтекъл срок на годност или лошо съхранение. Оказва се обаче, че не е толкова опасен, твърди съобщение на Министерството на земеделието на Съединените американски щати. Но все пак е необходимо повишено внимание и ако се забележи мухъл, храната да се изхвърли. Изрязването не е решение, тъй като той пуска невидими корени под повърхността. В краен случай може да се направи, но на голяма дълбочина.

Мухълът представлява микроскопични гъби, които живеят върху продукти от растителен или животински произход. Не е известно колко вида гъби съществуват, но предположенията варират от десетки хиляди до 300 000 и повече. Заедно с мухлясалата част е възможно да има невидими бактерии, които да навредят. Затова най-доброто решение е изхвърлянето.

Мухълът е опасен най-вече с това, че може да предизвика алергични реакции и проблеми с дишането. В много редки случаи съдържа отровни вещества, които могат да разболеят.

Ако си задавате въпроса дали е нужен лекар, ако сте консумирали мухлясала храна, отговорът е – малко вероятно. Ако сте хапнали малко парче от такава храна и имунната ви система работи нормално , то ще се преработи от организма като всеки друг вид храна. За да имате причина да потърсите лекарска помощ, е нужно да сте погълнали много по-голямо количество. Възможно е да се почувствате зле, но причината ще е по-скоро това, че мухълът има лош вкус, а не заради съдържание на токсини в него.

Трябва да сте внимателни, ако се появят симптоми като гадене, повръщане или диария. Също така и към прояви на алергична реакция, особено, ако имате дихателни проблеми.

Препоръчва се директно да изхвърлите някои храни, ако забележите по тях мухъл. Това са хляб, тестени изделия, месо, ядки, някои меки сирена, кашкавал, кисело мляко, бобови растения, плодове и зеленчуци. 

За да предпазите продуктите от поява на мухъл, обърнете внимание на състоянието им още при извършване на покупката. Добре е да се пазарува в по-малки количества. Хладилникът е добро решение за съхранение, но в някои случаи, като при кашкавала, не достатъчно. Внимание трябва да се обръща също на съда за съхранение, опаковането и други възможни неблагоприятни фактори. Топлите и влажни условия благоприятстват растежа на плесени и мухъл, затова се препоръчва влажността в дома да е под 40%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука