Връщаме пари за водни проекти без 450 млн. лв. за индексация

450 милиона лева са необходими за индексация на европроекти за водна инфраструктура, за да не загуби страната ни предвиденото финансиране само по ОП „Околна среда“, алармира зам.- председателят на Камарата на строителите в България инж. Иван Моллов.

Към момента са разплатени едва 63 на сто от средствата, предвидени за ВиК инфраструктура по ОП "Околна среда". Ние сме в последната година на допустимост на разходите. Това е последната година, в която може да се разплащат средства и да се финансират тези проекти, тяхното изпълнение, със средства от ЕС, обясни инж. Моллов.

Проектите са започнали със закъснение – основно през 2019 г., въпреки че краят на програмния период е през 2020 г., а по правилото n+3, което позволява довършването им до 3 години след крайния срок, те вече трябва да са на финална фаза, за да успее страната ни да усвои предвидените средства.

Изпълнението е силно затруднено, почти невъзможно, поради рязкото и главоломно нарастване на цените на строителните материали, обясни Моллов пред БНР. „Увеличението на цените надхвърли 50%, а в някои случаи и над 100%. За ВиК-материалите увеличението е около 45-50%. Към това трябва да добавим и рязкото повишение на цените на горивата и енергоносителите, което рефлектира върху базисния материал за строителството - инертните материали, които повишиха цената си от началото на годината с 50%, а те участват във всяко строителство", припомни зам.-председателят на КСБ.

През последната година от бранша настояват за обективна методика, по която тази индексация да се извършва, съобразно реалното изменение на цените на пазара. Такава бе приета през септември, но към момента както в държавните и общински бюджети, така и по линия на еврофинансирането липсват средства, чрез които да се индексират проектите. До момента няма индексация на нито един ВиК инфраструктурен проект, посочи Моллов. „Оперативните програми определят някакъв ресурс, който очакват да бъде неусвоен, и да бъде пренасочен за индексация. Това са тези 15%, които са крайно недостатъчни", допълни той.

От КСБ предлагат част от новия държавен бюджет да бъде пренасочен за индексиране на цените по тези договори, които в момента вървят. Това може да стане или чрез предоставяне на тези средства към ВиК Холдинга, или директно предоставянето им към ВиК операторите. „Има изрична нотификация от ЕК, че финансирането на изграждането на публични активи не се третира като държавна помощ. Така че това е абсолютно допустимо“, посочи Моллов. И в момента в бюджета на ВиК Холдингът има средства, но те не могат да се инвестират в активи, които не са негова собственост.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика