Връщаме се към въглищата заради енергийната криза

Нараства износът на въглища от Африка заради голямото търсене в Европа.

Износители от Африка се възползват

Купувачите в Европа се надпреварват да плащат високи цени

Емисиите въглероден диоксид ще нараснат

Спокойното танзанийско пристанище Мтвара е търгувало основно с ядки кашу до края на миналата година. Сега то е пълно с кораби, които товарят въглища. Войната в Украйна предизвиква световна надпревара за твърдото гориво.

Танзания традиционно изнася въглища за термичните централи само за съседни страни в Източна Африка. По-далечното им изпращане въобще не можеше да се обсъжда, тъй като изисква транспортиране на материала с камиони на повече от 600 км от мините в югозападната част на страната до Мтвара, най-близкото пристанище на брега на Индийския океан, пише Ройтерс.

Парализиращата енергийна криза в Европа промени всичко това. Цените на въглищата, използвани за производство на електричество, нараснаха до рекордни нива в резултат на войната. Много европейски страни загубиха жизненоважни доставки на природен газ и въглища от техния водещ доставчик Русия.

Купувачите в Европа и извън нея сега се надпреварват да плащат високи цени за въглища от често отдалечени мини на места като Танзания, Ботсвана и дори потенциално Мадагаскар. Възстановяващото се търсене на въглища, водено от правителствата, които се опитват да се откажат от руската енергия, като същевременно задържат цените на електроенергията, се сблъсква с климатичните планове за отказване от най-замърсяващото изкопаемо гориво.

„Европейските играчи търсят въглища на всяко място, където ги има“, коментира Ризван Ахмед, управляващ директор на въгледобива на Блускай Майнингс (Bluesky Minings) в Дар ес Салам, Танзания. „Те предлагат да платят много добри цени“, допълва той.

Европа се конкурира с други купувачи, а алтернативата – газът, е много по-скъпа. Експерти прогнозират, че ще се засилят доставките на въглища към Стария континент от Колумбия, Южна Африка и дори по-далеч.

Топлинните въглища в австралийското пристанище Нюкасъл се търгуват на 429 долара за тон, малко под историческия връх от 483,50 долара, достигнат през март. По същото време на миналата година цената им беше 176 долара за тон.

През пристанището Мтвара са преминали 13 кораба, натоварени с въглища, от ноември 2021 г., когато е осъществена първата доставка. Последният кораб е отплавал за Франция.

От края на юни на спот пазара са направени 57 поръчки за товари и превоз на танзанийски въглища. За същия период на миналата година поръчките са само 2. Глобалният внос на въглища за термичните централи по море достигна 97,8 млн. тона през юли - най-високото ниво в историята, като на годишна база има увеличение от 9%. Обемът спада до 89 млн. тона през август, до голяма степен поради прекъсвания на износа от основния производител Австралия.

Танзания очаква износът на въглища да се удвои тази година до около 696 773 тона, а производството се очаква да нарасне с 50% до около 1 364 707 тона. Заради значителните данъчни приходи от този ръст на износа правителството обмисля изграждането на железопътна линия, която да свърже въгледобивния регион Рувума с Мтвара.

Търговците в Европа са готови да платят двойно на цената, предлагана от азиатските купувачи, според някои ръководители на мини. От Bluesky казват, че компанията в момента не изнася през Мтвара, но планира да го направи, защото има заявки от купувачи в Германия, Полша и Великобритания.

Европейските страни временно оставиха настрана екологичните цели, тъй като се стремят да натрупат гориво и да отворят отново консервираните въглищни централи, за да се подготвят за очакваната трудна зима. Силните стимули тласнаха производството на въглища с 25% над нивата отпреди година, въпреки множеството затваряния на централи в последните години.

Настоящото нарастване на термичното изгаряне на въглища води до сблъсък с амбициозните цели на страните от ЕС за намаляване на вредните емисии. В ЕС изгарянето на повече въглища ще увеличи емисиите въглероден диоксид с 1,3% годишно, ако доставките на руски газ бъдат напълно спрени, според енергийния мозъчен тръст Ембър.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари