Връщат блясъка на Борисовата градина

Главният архитект на София Здравко Здравков обясни, че планът е по-консервативен и е съобразен с нагласите на гражданите.

Запазват културно-историческите и природните особености на парка

Възстановяват спортни и атракционни обекти, забраняват рекламните елементи

Планът се разработва от 2016 г.

Последният вариант на плана за Борисовата градина е съобразен с културно-историческите и природните особености на парка, както и с предложенията на гражданите. По този начин ще възстановят обликът на един от най-емблематичните паркове в столицата. Това се разбра вчера от общественото обсъждане, на което беше представен проектът за обновения подробен устройствен план (ПУП) за столичния парк.

Главният архитект на Столична община Здравко Здравков посочи, че планът е по-консервативен и е съобразен с нагласите на гражданите. По време на разработването му е провокирал огромен обществени интерес и са постъпили множество предложения от страна на гражданите, уточни архитект Здравков. В обсъждането участваха също и кметовете на трите районни администрации - “Изгрев”, “Средец” и “Лозенец”, върху чиито територии е разположен паркът. Дискусията беше публична, като всички заинтересовани граждани бяха поканени да участват с предложения.

Борисовата градина е призната за място с общоградското значение за физически отдих, но и културно обогатяване, като обновеният устройствен план е съобразен както с тези, така и с природните особености на парка. Изработването на проекта е възложено от Столична община на проектантски екип с ръководител проф. архитект Атанас Ковачев, който посочи опазването на целостта на парка и превантивната защита на обекти с голяма обществена и историческа значимост като основни цели на последния вариант на плана. По разработването на сегашния ПУП се работи от 2016 г., когато екипът на архитект Ковачев печели конкурса за съставянето на концепция за бъдещето на парка.

На общественото обсъждане беше представен обновеният вариант на ПУП на Борисовата градина.

В плана е заложено той да се реализира на два етапа, но преди тях са предвидени дейности по т. нар. неотложни мерки. Такива са създаването на специална структура към Столична община, която да управлява цялата паркова територия, както и определянето на собствеността на обекти, които към момента са с неизяснен статут. От обсъждането се разбра още, че като спешна мярка е предвидено и озеленяването чрез създаване на по-добри условия за дървесната растителност.

Според първия етап от плана ще бъдат възстановени културни, спортни и атракционни обекти. “Трите дансинга”, “Водното каналче” и “Детската светофарна площадка” ще бъдат обновени, а гара “Пионер” ще бъде преобразувана в спортен и културен център. Ще бъде възстановен и летният театър. Освен това конната база и кортовете на “Спортна София” ще бъдат преместени. Също така са определени зони за обществени мероприятия и места с маси за консумация на открито. Планът съдържа и строги изисквания спрямо разположението на преместваемите обекти на територията на парка. Освен това в цялата Борисова градина няма да се допускат рекламни материали, както самостоятелно, така и по сгради или съоръжения.

Сред мерките от втория етап са създаването на информационен център за улеснение на посетителите и изграждане на подлези и пасарелки, така че да се осигури пешеходен достъп от всички части на парка. Сред основните акценти от плана за ремонт на Борисовата градина са нов асфалт и канализация, фенери в старинен вид, здрави пейки и модерно видеонаблюдение. Подобрена е и система на велосипедни трасета, а достъпът на автомобили в парковата територия ще бъде спрян, посочи архитект Ковачев. Ще бъдат възстановени обекти с културно-историческо значение като къпалня “Мария-Луиза”, а за резервата “Княз Борисова градина” и “Дендрариума” ще бъдат полагани специални грижи. Ще бъде възстановена и старата бирария при езерото “Ариана”, допълни архитект Ковачев. Той обърна специално внимание на стратегията за опазването на биоразнообразието на територията на парка. Предвижда се също възстановяване на поливна система и скулптурни елементи, както и засаждане на над 20-25 000 дървета и храсти, които да изолират шума от трафика до парка.

На общественото обсъждане беше потвърдено също, че новият план на Борисовата градина не създава пречки за реконструкция на стадион “Българска армия”.

Проектът остава открит за допълнения до 4 февруари, като гражданите могат да правят предложенията си писмено в деловодствата на трите районни администрации или да ги изпращат по електронна поща. Тези, които са изразили своето мнение, ще бъдат поканени да участват и в заключителната дискусия, която ще се проведе на 17 февруари.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони